JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 05-02-2020 16:28:37,
odsłon: 596
PL
Zachód słońca w Siófoku nad Balatonem

   W rankingu najczęściej odwiedzanych miast na Węgrzech Siófok plasuje się na wysokim trzecim miejscu. Mniej więcej połowa turystów przyjeżdża tutaj z zagranicy, tj. z Niemiec, Polski, Austrii, Niderlandów, Słowacji. Druga połowa to Madziarzy, albowiem nie bez przyczyny Siófok nazywany jest letnią stolicą Węgier. Jest to największe miasto położone nad „węgierskim morzem”, na jego południowym brzegu; liczy 25 tysięcy mieszkańców.

   Kanał (ze śluzą) Sió, regulujący odpływ wody z jeziora przez rzekę o tej samej nazwie do Dunaju, przedziela Siófok na dwie części: wschodnią - „złotą” - czyli Aranypart oraz zachodnią – „srebrną” - czyli Ezüstpart. Największą atrakcją „złotego brzegu” jest promenada Petőfi'ego (Petőfi sétány), rozciągająca się od kanału i przystani (a w zasadzie małego portu z mnóstwem jachtów i łodzi), wzdłuż Wielkiej Plaży (Nagy Strand), w sąsiedztwie wielkich hoteli. W przystani, przy molo, czekają na turystów statki wycieczkowe. Z „lądowych” atrakcji wymienić należy ogród różany, Park Jókai ( Mártírok útja) o powierzchni 4,6 ha z ogrodem angielskim w stylu romantyzmu oraz ogrodem japońskim, jarmark wakacyjny, liczne kluby nocne, siłownie. Nad miastem góruje ponad czterdziestometrowa wieża ciśnień.

   Byłem w  Siófoku kilka razy; za każdym razem we wrześniu. Ruch jest wtedy zdecydowanie mniejszy, parkingi bezpłatne, niektóre plaże też, łatwiej o kwatery w rozsądnej cenie. Pogoda zawsze dopisywała (co najwyżej przelotne krótkotrwałe deszcze), ponieważ gwałtowne załamanie pogody na Nizinie Węgierskiej ma miejsce dopiero w pierwszej połowie października. Statki wycieczkowe kursują normalnie, a kolejki do nich są mniejsze. Poza tym temperatury są znośniejsze w porównaniu z miesiącami: lipcem czy sierpniem, kiedy to słupek rtęci dochodzi do 40 stopni.

 

 

 

Tekst i fotografie: Marek Sukiennik

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem