JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 20-11-2021 14:46:08,
odsłon: 25
PL
Otwarcie wystawy "Mundury polskich żołnierzy - szacunek dla munduru" z udziałem Marszałek Sejmu i Ministra Obrony Narodowej

W przededniu Narodowego Święta Niepodległości, we środę, 10 listopada, w Sejmie została otwarta specjalna wystawa „Mundury polskich żołnierzy – szacunek dla munduru”. Uroczystej inauguracji dokonała marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. - Wolność została wywalczona krwią i ofiarą życia wielu tysięcy polskich żołnierzy, dlatego mundur musi być otoczony szczególną czcią - powiedziała Marszałek Sejmu. 

 

Polski mundur był "świadkiem zbrodni katyńskiej", a po guzikach z polskich mundurów byli identyfikowani zamordowani przez Sowietów polscy oficerowie. Pamiętajmy o polskim mundurze w tym trudnym czasie, w jakim jesteśmy dziś, bo polscy żołnierze zmagają się dziś z wielkim niebezpieczeństwem na granicy z Białorusią - zaapelowała Elżbieta Witek, dziękując jednocześnie żołnierzom i wyrażając szacunek dla ich służby. - Wciąż jesteście wierni temu, co przysięgaliście: wiernie służyć ojczyźnie, bronić granic Rzeczpospolitej nawet z narażeniem własnego życia - zaakcentowała Marszałek Sejmu. - Szczególnie w dniu Święta Niepodległości, okazujmy wdzięczność i szacunek polskiemu żołnierzowi, polskiemu mundurowi i polskiemu państwu - dodała Elżbieta Witek.

 

Z kolei minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mówił, że 103 lata temu Polska wybiła się na niepodległość, po 123 latach niewoli, a w 1920 r. to żołnierze Wojska Polskiego zatrzymali nawałę bolszewicką i komunizm, zwyciężając w Bitwie Warszawskiej. - Czasy się zmieniają, zmieniają się zagrożenia, zmieniają się metody wojen. Natomiast niezmienna pozostaje postawa żołnierzy Wojska Polskiego. Spotykamy się z nowymi wyzwaniami. Dziś Polska jest poddana atakowi hybrydowemu. To jest wyzwanie, któremu żołnierze stawiają czoła. Świętujmy 11 listopada z szacunkiem dla munduru żołnierza Wojska Polskiego - podkreślił szef MON.

 

Na wystawie zostały zaprezentowane mundury Wojsk Lądowych, Wojsk Obrony Terytorialnej, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej. Ekspozycja jest częścią ogólnopolskiej akcji organizowanej przez MON pod hasłem „Szacunek dla munduru”.

 

Retransmisja uroczystości: YouTube

Fotogaleria: Instagram

Źródło: https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/komunikat.xsp?documentId=1D5ABF71FD79F6D7C125878900519540

 

 

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem