JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 05-07-2021 17:25:36,
odsłon: 313
PL
Lipcowa jabłoniecka Eucharystia AD 2021
Limanowa - Jabłoniec, cmentarz wojenny nr 368. Niedziela, 4 lipca 2021 roku, godz. 18.00

 

   Przy pięknej słonecznej aurze, którą to z niepisaną tradycją – na okoliczność organizacji uroczystości na jabłonieckiej nekropolii – zsyłają niebiosa, była sprawowana w pierwszą niedzielę lipca rokroczna Eucharystia. Cmentarz zapełnił się rzeszą pielgrzymów wiernych i oddanych „huzarskiej Golgocie”.

 

   Polową Mszę Świętą, przy stole ofiarnym ustawionym przed kaplicą – mauzoleum pułkownika Ottmára Muhra von Limanova, dowódcy 9. regimentu cesarskich i królewskich huzarów Grófa Nádasdy'ego z Sopronia, celebrował ks. mgr Piotr Witowski z parafii Matki Boskiej Bolesnej z Limanowej.

 

                                                                                                    Foto: Marek Sukiennik

   Wartę honorową zaciągnęli młodzi członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych Stowarzyszenia Jabłoniec 1914: bracia Marek, Krystian i Bartek Sułkowscy, Kacper Czochara, Szymon Górszczyk oraz Monika Łukaszczyk (także w roli fotografa).

 

   Czytania biblijne Liturgii Słowa interpretowali: pierwsze ze Starego Testamentu –  Bartłomiej Sułkowski w uniformie węgierskiego huzara, drugie z Nowego Testamentu –  Krystian Sułkowski w mundurze legionowym. Modlitwę wiernych przygotowała i wygłosiła mgr Maria Dąbrowska – Czernek, wiceprezes Stowarzyszenia. Celebrę Mszy Świętej uświetniał śpiewem psalmu i pieśni oraz grą na organach członek LSHO Jabłoniec 1914 Ignacy Tokarczyk.

 

   W niedzielnym nabożeństwie uczestniczyli mieszkańcy Jabłońca i okalających wzgórze wsi: Mordarki, Starej Wsi i Siekierczyny, miasta Limanowej i okolicy. Swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władz samorządowych: Burmistrz Miasta Limanowa mgr inż. Władysław Bieda z małżonką, Przewodnicząca Rady Miasta mgr Jolanta Juszkiewicz z mężem oraz radni miejscy.

 

   Dziękuję czcigodnemu celebransowi ks. Piotrowi Witowskiemu za sprawowanie Eucharystii, ks. Prałatowi dr Wiesławowi Piotrowskiemu, Proboszczowi Parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, za przyjęcie intencji Mszy Świętej, Państwu Elżbiecie i Antoniemu Małuchom z Jabłońca za użyczenie energii elektrycznej, przygotowanie ołtarza i całoroczną troskę nad kaplicą,  członkom Stowarzyszenia Jabłoniec 1914 za trud sprzątania i przygotowań do uroczystości. Nade wszysto składam serdeczne podziękowania pielgrzymom za wspólną modlitwę przy grobach bohaterów.

 

 

 

Tekst: Marek Sukiennik

Fotogaleria: Monika Łukaszczyk

 

 

 

 

Foto: Marek Sukiennik

Poniżej galeria fotografii autorstwa pani Moniki Łukaszczyk

  

 
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem