JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 02-10-2016 22:07:42,
odsłon: 549
PL
Eucharystia w kaplicy pw. Matki Boskiej Częstochowskiej przy ul.T.Kościuszki
Limanowa, Kaplica pw. Matki Boskiej Częstochowskiej przy ul.T. Kościuszki. Czwartek, 29 września 2016 roku, godz. 17.00

   29 września Kościół katolicki obchodzi liturgiczne święto ku czci Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. Pismo Święte podaje jedynie te trzy imiona Archaniołów, którym Bóg powierzył w historii zbawienia ważne role. Archaniołowie (w liczbie siedmiu) przebywają jak najbliżej tronu Boga, wchodząc przed majestat Pański. Imiona pozostałych Archaniołów nie są znane. Archaniołowie są zaliczani do świętych, chociaż nigdy nie byli istotami ludzkimi. Anioły (z języka greckiego „ángelos” znaczy: posłaniec, wysłannik) są istotami czysto duchowymi, nie posiadającymi ciała, stworzonymi przez Boga, pośredniczącymi między Panem Bogiem a ludźmi. Pierwszy w hierarchii Archaniołów, Święty Michał (jego imię tłumaczy się: „Któż jak Bóg”) jako pierwszy z aniołów wiernych Bogu wystąpił przeciwko Lucyferowi i toczył zwycięskie potyczki ze smokiem – szatanem, jak podaje Księga Apokalipsy. Archanioł Święty Gabriel (jego imię znaczy: „Mąż Boży”) to opiekun Świętej Rodziny. To on zwiastował Pannie Maryi, że pocznie Syna Bożego. Czuwał nad Cudem Narodzenia Dzieciątka Jezus, ostrzegał przed Herodem. „Ja jestem Rafał, jeden z siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański" (Tb 12, 15). Święty Rafał (z hebrajskiego: „Bóg uleczył”) zaopiekował się młodym podróżnikiem, Tobiaszem, w czasie jego wędrówki do Persji.

   W upalne wrześniowe późne popołudnie przed kaplicą pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej przy ul. T.Kościuszki w Limanowej zebrała się sześćdziesięcioosobowa społeczność wiernych, by uczestniczyć w corocznej Eucharystii, którą celebrował ks. mgr Robert Pociecha. Celebrans w krótkim, acz jak zwykle mądrym Słowie Bożym przypomniał, że Pan Bóg w swojej nieskończonej dobroci powołał aniołów powierzając im szczególne posłannictwo i służbę wobec ludzi. Wspomniał też o istnieniu upadłych aniołów, którzy sprzeniewierzyli się Panu Bogu i odmówili mu służby, kusząc człowieka i odwodząc go od Boga.
   Na zakończenie Eucharystii, po błogosławństwie, kapłan podziękował wiernym za wspólną modlitwę. Słowa podziękowania za opiekę nad kaplicą i szczególną pomoc przy jej ostatnim remoncie skierował do panów: Jana Janczego, Bogusława Sukiennika i Janusza Kądziołki – radnego miejskiego z tegoż rejonu. Wymienieni są członkami władz Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914.

 

Marek Sukiennik

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem