JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 09-01-2020 22:27:12,
odsłon: 604
PL
Zwiedzając Sopron - grudzień 2019
W soprońskim muzeum tradycji huzarskiej

   Korzystając z gościnności gospodarzy - członków Soprońskiego Stowarzyszenia Tradycji Huzarów - mieliśmy sposobność zwiedzić to piękne miasto (nazywane perełką baroku), liczące ponad sześćdziesiąt tysięcy mieszkańców. Ta dawna celtycka, a później rzymska osada, położona była na bursztynowym szlaku, co sprzyjało jej rozwojowi. Ponadto bliskość Wiednia (tylko 75 km) też stymulowała rozkwit miasta. Najazdy tatarskie i tureckie prawie nie docierały doń. Okolice Sopronia - jako część Burgenlandu - na mocy traktatu w Trianon, zostały po Wielkiej Wojnie przyznane Austrii, jednakże mieszkańcy opowiedzieli się w plebiscycie za Węgrami. Znajomość języka niemieckiego jest tu powszechna, stąd też druga nazwa miasta – Ödenburg. W 1939 roku miasto i okolice (m.in. Kiscenk i Nagycenk) przygarnęły polskich uchodźców; powstały tu obozy przejściowe dla żołnierzy wrześniowej armii. Region Sopronia słynie z uprawy winorośli i produkcji dobrych win.

   W centrum miasta, członkowie  Soprońskiego Stowarzyszenia Tradycji Huzarów urządzili muzeum, w którym gromadzą pamiątki związane z  huzarami Grófa Nádasdy Ferenca (1708 -1783). Wiele miejsca zajmują te z czasów Wielkiej Wojny, a szczególnie z Bitwy Limanowskiej (mocno wyeksponowane; nie dziwota, wszak dla 9. regimentu cesarskich i królewskich huzarów Nádasdy'ego była to bitwa zwycięska, choć okupiona dużymi stratami). Dla Limanowej jest to bez wątpienia promocja. Po muzeum oprowadzał i swoją wiedzą służył Prezes Stowarzyszenia pan rotmistrz huzarów Róbert Grubits.

 

 

 

                                                                                                     Tekst i fotografie: Marek Sukiennik

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem