JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 07-12-2018 20:08:29,
odsłon: 246
PL
Zaproszenie na obchody 104. rocznicy Bitwy Limanowskiej
Burmistrz Miasta Limanowa wraz z Limanowskim Stowarzyszeniem Historii Ożywionej Jabłoniec 1914 serdecznie zapraszają na obchody 104. rocznicy Bitwy Limanowskiej. Uroczystości odbędą się w niedzielę 16 grudnia br.

   Udział w corocznych uroczystościach (mających miejsce zawsze w grudniu), które rozpoczną sie o godz.11.00 na jabłonieckiej nekropolii, zapowiedzieli przedstawiciele władz konsularnych Węgier i władz samorządowych miasta Limanowa, delegacje bratanków Węgrów z Miskolca, huzarów z Székesfehérváru i Sopronia. Uczestnictwo w obchodach potwierdziła delegacja Galicyjskiego Towarzystwa Historycznego z Krakowa na czele z panem prezesem dr Wiesławem Batorem. W programie obchodów m.in.: podniesienie flag państwowych Węgier i Polski na maszty, odśpiewanie hymnów narodowych, wspólna modlitwa podczas Mszy Świętej sprawowanej w intencji o wieczny pokój dla dusz poległych na Jabłońcu żołnierzy obydwu walczących stron, apel pamięci, złożenie wiązanek kwiatów przy obelisku upamiętniającym miejsce śmierci obersta Othmara Muhra, dowódcy 9. cesarsko-królewskiego pułku huzarów z Sopronia oraz zapalenie zniczy na grobach. Na zakończenie na uczestników będą czekać: gorący posiłek oraz herbata i kawa. Serdecznie zapraszamy!

   Rokroczne obchody Bitwy pod Limanową zostały zainicjowane osiem lat temu, by godnie przygotować sie do setnej rocznicy bitwy, i nadal są kontynuowane przy rosnącej frekwencji uczestników tychże uroczystości. Szczególnie cieszy fakt udziału węgierskich delegacji ze stowarzyszeń współpracujących i zaprzyjaźnionych ze Stowarzyszeniem Jabłoniec 1914. Tak oto cementuje się ponadtysiącletnia przyjaźń Polaków i Madziarów.

   Tegoroczna uroczystość na Jabłońcu będzie tym bardziej szczególna, ponieważ wpisuje się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a także w setną rocznicę zakończenia Wielkiej Wojny.

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem