JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 06-11-2019 16:19:56,
odsłon: 150
PL
Zaproszenie na IX Niepodległościowy Złaz Turystów.
Jabłoniec. Niedziela, 10 listopada 2019 roku, godz. 12.00

   Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914 serdecznie zaprasza mieszkańców Limanowej i okolicy (także gości z całej Polski) na IX (już) Złaz Turystów, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, tj.10 listopada br., w samo południe, na wzgórzu jabłonieckim. Honorowy patronat nad złazem, wpisanym w cykl uroczystości towarzyszących Świętu Niepodległości 11 Listopada, objął Burmistrz Miasta Limanowa pan mgr inż. Władysław Bieda.

   W programie uroczystości m.in.: konkurs wiedzy historycznej z licznymi nagrodami, wspólny śpiew pieśni legionowych, prezentacja zbiorów militariów i odznaczeń polskich przez młodych kolekcjonerów z Grupy Rekonstrukcji Historycznych Stowarzyszenia Jabłoniec 1914, żołnierskiego uzbrojenia i ekwipunku legionistów, huzarów węgierskich i carskich sołdatów. Rodzina pana Józefa Twaroga z ul. Grunwaldzkiej (Lipowe) zaprezentuje powóz, którym to Komendant Józef Piłsudski przyjeżdża rokrocznie do Limanowej, by dokonać inspekcji oddziałów legionowych na limanowskim rynku. Swój udział zapowiedzieli też beliniacy i ułani II Rzeczypospolitej ze Stowarzyszenia „Kasztanka” z Laskowej. Będzie możliwość przejażdżki wspomnianym powozem, wartym dobrego samochodu, a także legendarną Gelendą, czyli Mercedesem G-klasa 4X4 W 460 (Steyr – Daimler – Puch). Takie mercedesy, oczywiście w nowszych wersjach, służą m.in. w WP, Straży Granicznej  i SOP. Piękno i bogactwo przyrodnicze lasów beskidzkich i gorczańskich zaprezentuje Nadleśnictwo Limanowa. Uczestnicy złazu będą mogli posilić się smacznym jak zawsze bigosem i zagrzać gorącą herbatą. Jak widać organizatorzy postarali się o sporo atrakcji, tym bardziej serdecznie zapraszamy!

   O  godz. 13.00 będzie sprawowana Msza Święta w intencji o pokój wieczny dla dusz żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny. Polową Eucharystię uświetni śpiewem Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej pod Dyrekcją pani Haliny Dyczek.

 

 

 
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem