JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 24-09-2020 21:26:35,
odsłon: 653
PL
Zamek w Hollókő
Hollókői Vár

 

  

Makieta zamku Hollókő.

 

   Na wulkanicznym wzgórzu, u podnóża którego usadowiona jest wieś Hollókő, wznosi się majestatycznie zamek obronny z XIII wieku. Został zbudowany (lub też rozbudowany) zapewne w drugiej połowie XIII wieku, kiedy to Królestwo Węgier ledwo co otrząsnęło się po tragicznej klęsce z Mongołami (siły główne I najazdu na Europę) na równinie Mohi nad rzeką Sajó 11 kwietnia 1241 roku. Dwa dni wcześniej, w bitwie pod Legnicą (z pomocniczym zagonem tatarskim) poszły w rozsypkę hufce polskie pod dowództwem księcia śląskiego Henryka II Pobożnego. Wracając do zamku Hollókő, pierwszy zapis kronikarski potwierdzający jego istnienie pochodzi z 1310 roku. Sam zamek nie jest  może imponujących rozmiarów, ale zważywszy na to, że w samym komitacie Nógrád (o powierzchni 2545 km²) było takich warowni ok. 50 (sic!), wypełniały one funkcje obronne przez kolejne trzy stulecia, aż do inwazji tureckiej. W roku 1552 zamek poddał się bez walki siłom imperium osmańskiego. Trudno sie temu dziwić, wziąwszy pod uwagę, że było to już po katastrofie mohackiej (1526 rok) i zdobyciu przez Turków Budy (1541 rok).  Wyzwolenie spod jarzma tureckiego zawdzięcza wojskom polskim króla Jana III Sobieskiego w pamiętnym roku 1683.

 

 


Typowa warownia z komitatu Nógrád.  Kubinyi Ferenc Múzeum, Szécsény.

 

   Na początku XVIII „kruczy” zamek został po części zniszczony; podzielił los prawie wszystkich warowni obronnych na Węgrzech. Na mocy rozkazów cesarza austriackiego Leopolda I (a także jego następców) węgierskie zamki były wysadzane w powietrze, co niestety zatwierdził sejm węgierski w 1715 roku. Czego nie dokonała ręka turecka, dokończyła ręka „austriackiego oswobodziciela”. Nota bene Turcy rozbudowywali niektóre zamki podczas trwającej półtora stulecia okupacji. Powodem cesarskiego „wyroku śmierci” na węgierskie zamki był fakt, iż podczas antyhabsburskich powstań kuruców (m.in. Dózsy, Thököly'ego, Rakoczego)  dawały one schronienie powstańcom. Ostatnim wielkim zrywem powstańczym kuruców była insurekcja magnata Franciszka II Rakoczego w latach 1703-1711.

 

 

 
Warownie obronne w komitacie Nógrád. Mapa z Kubinyi Ferenc Múzeum mieszczącego się w Pałacu Forgách (Forgách Kastély) w Szécsény.

 

   Na zamku w Hollókő ocalały przede wszystkim mury obronne i trochę tkanki wewnętrznej. W drugiej połowie ubiegłego wieku przystąpiono do częściowej odbudowy obiektu. O postępie prac rekonstrukcyjnych można się przekonać porównując makietę zamku z fotografiami w galerii poniżej. Do dokończenia pozostała m.in. wieża zamkowa. Mimo to zamek zalicza się do tych lepiej zachowanych i prezentuje się naprawdę okazale. Zwiedzających urzeka też cudowna panorama widziana z wieży.

 

 

 

                                                                                                    Tekst i fotografie: Marek Sukiennik

 
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem