JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 03-03-2019 18:08:17,
odsłon: 435
PL
W Przyszowej uczczono pamięć Żołnierzy Niezłomnych
Przyszowa, Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Marii Konopnickiej. Niedziela, 3 marca 2019 roku, godz. 12.00

 

   W tegorocznej VII edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” (pod Narodowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy) wzięło udział ponad 75 tysięcy osób. Po raz czwarty bieg został zorganizowany w Przyszowej, przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej. Na starcie stanęło dwustu zawodników w wieku od lat sześciu do sześćdziesięciu czterech (choć na trasie widziałem też maleńkie dziecko w wózku); pośród nich kilkuosobowa reprezentacja Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914 w składzie: Kacper Czochara oraz bracia: Krystian, Bartłomiej i Marek Sułkowscy. W konnej eskorcie zamykającej bieg uczestniczyli ( w pełnym rynsztunku bojowym): Józef Twaróg i Bogusław Sukiennik.

   Przed rozpoczęciem biegu, na cmentarzu parafialnym w Przyszowej miała miejsce o godz. 11.00 skromna uroczystość (z inicjatywy pana Rafała Cabały) upamiętniająca bohaterską łączniczkę i sanitariuszkę Genowefę Kroczek ps. „Lotte” vel „Lotka”. Przy honorowej asyście rekonstruktorów z LSHO Jabłoniec 1914 oraz Stowarzyszenia 1 PSP AK przedstawiciele władz samorządowych Gminy Łukowica na czele z Wójtem Bogdanem Łuczkowskim, radni gminy i powiatu, złożyli na mogile „Lotte” wieńce i zapalili znicze. Bartłomiej Sułkowski oddał hołd w imieniu Stowarzyszenia Jabłoniec 1914, składając na grobie wieniec z biało-czerwonych kwiatów.

 

Niezłomna Genowefa Kroczek „Lotte” na pamiątkowej koszulce z „przyszowskiej” edycji Biegu Tropem Wilczym.

 

   Każdy z uczestników biegu otrzymał pamiątkowy medal (wcześniej zestaw startowy), a dla wszystkich osób towarzyszących starczyło bigosu i herbaty. Uroczystość zwieńczyły ceremonia dekoracji zwycięzców w kategorii kobiet i mężczyzn oraz losowanie nagród. Masowe uczestnictwo dzieci i młodzieży jest gwarantem zachowania ciągłości pamięci o Żołnierzach Niezłomnych przez następne pokolenia.

   Na ręce panów: mgr Kazimierza Pietruchy, Dyrektora SP nr 1 w Przyszowej, oraz mgr Roberta Krasowskiego, Zastepcy Dyrektora, składam serdeczne podziękowania za zaproszenie delegacji Stowarzyszenia Jabłoniec 1914 na tę piękną uroczystość.

 

 

Tekst i fotografie: Marek Sukiennik

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem