JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 09-08-2016 03:03:01,
odsłon: 562
PL
W gościnie u Pana Istvana Dubera
Szögliget, Pista Bácsi Tájháza, Petőfi S. u. 11. Niedziela, 7 sierpnia 2016 roku. Godz. 10.20

   Stało się tradycją już od dobrych kilku lat, że w drodze do Derenku na odpust, zatrzymujemy się w niewielkiej - acz uroczej - miejscowości Szögliget, w gościnnych progach Pista Bácsi Tájháza, u pana Istvána Dubera, właściciela tegoż klimatycznego muzeum. Spotykamy się tutaj z naszymi węgierskimi i polskimi przyjaciółmi z Miskolca, zrzeszonymi w tamtejszym Samorządzie Polskim. Witają nas: Przewodniczący Samorządu Polskiego w Miskolcu pan płk Dénes Fekete wraz z małżonką Judit, pani Halina Bárcziné - Sowa wraz z mężem László i synkiem Norbertem oraz pozostali członkowie miszkolckiej delegacji. Węgrzy szczególnie serdecznie patrzą na naszą młodzież z Grupy Rekonstrukcji Historycznych, tym razem występującą „w cywilu”.
   Uściski, wymiana podarunków, pytania o rodziny i zdrowie, nowe znajomości, zwiedzanie muzeum. Gospodarz, pan István Duber, częstuje mocną palinką domowej roboty, pyszną kawą parzoną w imbryku na ogniu i serwowaną w malutkich filiżankach, smacznym ciastem też domowego wypieku i wybornym tokajem. Tak pokrzepieni ruszamy w drogę, na południowy stok góry Alsó, do Derenku. Jeszcze tylko wspólna fotografia, na pamiątkę naszego kolejnego spotkania, braci Madziarów i Lendzieli, żyjących w przyjaźni od wieków - po wsze czasy.

 

Marek Sukiennik

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem