JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 07-11-2016 22:26:05,
odsłon: 714
PL
VI Niepodległościowy Złaz Turystów na Jabłońcu - 6 listopada 2016
„To już tradycja” - mówił o VI Niepodległościowym Złazie Turystów na Jabłońcu ksiądz Robert Pociecha. I patrząc na ilość zgromadzonych wiernych, można stwierdzić, że msze na jabłonieckim wzgórzu na stałe wpiszą się limanowski kalendarz.

Jak co roku, w pierwszą niedzielę listopada, mieszkańcy Limanowej oraz pobliskich miejscowości zgromadzili się na cmentarzu wojennym nr 368. Mgła i wiatr nie zniechęciły wiernych do uczestnictwa w mszy świętej, celebrowanej przez księdza mgr Roberta Pociechę. Jednak zanim rozpoczęła się liturgia, od godziny 11:30 przy nekropoli gromadzili się najmłodsi, ponieważ to właśnie dla nich, jak co roku, zorganizowany był konkurs na temat wiedzy historycznej dotyczący pierwszej wojny światowej na limanowszczyźnie. Po konkursie, obecnym, przedstawiona została drużyna harcerska „Dzieci Gór”, prowadzona przez Panią mgr Grażynę Nowak, która jest także Wicedyrektor ZSS nr 1 w Limanowej. Gdy na zegarach zbliżała się godzina 13, Pani mgr Maria Dąbrowska - Czernek przywitała zebranych gości na jabłonieckim wzgórzu, otwierając również część oficjalną VI Niepodległościowego Złazu Turystów. Harcerze wraz z dziećmi zapalili znicze na grobach żołnierzy, natomiast władze miasta złożyły wiązanki kwiatów przy pomniku pułkownika Othmara Muhra.

 

O godzinie 13 rozpoczęła się msza święta, celebrowana przez księdza Roberta Pociechę, który w wygłoszonej homilii, odwoływał się do patriotyzmu drzemiącego w ludziach młodych. Mszę świętą swoją obecnością uświetnili: burmistrz miasta Limanowa mgr inż. Władysław Bieda wraz z małżonką, poseł na sejm RP mgr Józef Leśniak, Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa mgr Jolanta Juszkiewicz, radny mgr Janusz Kądziołka, Pani Dyrektor ZSS nr 1 w Limanowej mgr Kazimiera Zięba, Pani Wicedyrektor ZSS nr 1 mgr Grażyna Nowak, członkowie grupy rekonstrukcyjnej Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914, harcerze ZHP „Dzieci Gór”, członkowie Jednostki Strzeleckiej nr 2007 Tymbark ZS „Strzelec” im. Tadeusza Paolone pod dowództwem mł. insp. Roberta Nowaka oraz Stowarzyszenie Kasztanka z Laskowej. Po zakończonej mszy, wszyscy udali się gorący posiłek prosto z wojskowej kuchni – gorącego bigosu i herbaty wystarczyło dla wszystkich.

 

Szczególne podziękowania należą się księdzu Robertowi Pociesze za celebrę oraz wygłoszoną homilię; Pani Marii Dąbrowskiej Czernek, Monice Futiakiewicz, Barbarze Bulandzie oraz Januszowi Kądziołce za przygotowanie logistyczne;  Państwu Elżbiecie i Antoniemu Małuchom za użyczenie energii elektrycznej potrzebnej do nagłośnienia; Janu Włodarczykowi za transport kuchni polowej. Dziękujemy również Panu Markowi Sukiennikowi, inicjatorowi Niepodległościowego Złazu Turystów oraz prezesowi LSHO Jabłoniec 1914 – to właśnie dzięki jego zaangażowaniu i pracy, pamięć o waleczności węgierskich huzarów jest wciąż żywa.

 

Łukasz Zoń

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem