JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 06-09-2019 21:57:52,
odsłon: 175
PL
„ To jest zwieńczenie mojego życia „

   W Tymbarku samorząd Gminy Tymbark, Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie, Biblioteka Publiczna Gminy Tymbark i jednostka tymbarskiego Strzelca zorganizowali gminne obchody 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej połączone z Aktem Nadania Bibliotece Publicznej Gminy Tymbark imienia kpt. Tadeusza Paolone.

   Uroczystości rozpoczęto Mszą Świętą w kościele parafialnym w Tymbarku w intencji poległych i pomordowanych mieszkańców Gminy Tymbark w czasie II wojny światowej              z udziałem pocztów sztandarowych szkół, młodzieży szkół podstawowych i klas mundurowych Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku, przedstawicieli samorządu gminy, Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, jednostki tymbarskiego Strzelca, dyrekcji placówek oświatowych oraz mieszkańców gminy.

   W dalszej części uroczystości z udziałem Leszka Szustera , dyrektora Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Marii Anny Potockiej, dyrektora Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Falka Altenbergera, przedstawiciela Fundacji Konrada Adenauera w Polsce oraz gościa honorowego  Zofii Posmysz więźniarki niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz dokonano odsłonięcia na froncie ściany  biblioteki Tablicy Pamięci kpt. Tadeusza Paolone.

   W odsłonięciu tablicy  (ufundowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie) wzięli również udział: dr Maciej Korkuć – naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walki i Męczeństwa IPN w Krakowie, wójt Paweł Ptaszek, przewodnicząca RG Tymbark  Stanisława Urbańska  oraz dyrektor biblioteki Ewa Skrzekut. W imieniu samorządu Gminy Tymbark i Instytutu Pamięci Narodowej pod tablicą złożono wiązanki kwiatów.

   Kolejnym punktem programu uroczystości było odczytanie i wręczenie Aktu Nadania Bibliotece Publicznej Gminy Tymbark imienia  Kapitana Tadeusza Paolone. Dokonała  tego przewodnicząca Rady Gminy Tymbark Stanisława Urbańska.

   Wyjątkowym i poruszającym momentem tego historycznego wydarzenia było wręczenie Ewie Skrzekut przez Zofię Posmysz kopii medalika „Chrystus Oświęcimski” , który otrzymała od kpt. Tadeusza Paolone w Auschwitz.

   Medalik będzie miał szczególne miejsce w Izbie Pamięci Narodowej, Gminnej Biblioteki Publicznej w Tymbarku. Wykonanie kopii medalika było możliwe dzięki pomocy Leszka Szustera, dyrektora Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

   Za utrwalanie pamięci o kpt. Tadeuszu Paolone i podejmowanie różnorodnych działań ocalenia od zapomnienia tego bohaterskiego żołnierza, wójt Gminy Paweł Ptaszek i przewodnicząca Rady Gminy Tymbark Stanisława Urbańska wręczyli pamiątkowe płaskorzeźby: dr Maciejowi Korkuciowi, Zofii Posmysz, Stanisławowi Wcisło, Leszkowi Szusterowi, Gabrieli Kaptur, Marii Gancarczyk, Jakubowi Ryba, Tadeuszowi Rybce, Irenie Wilczek – Sowie,  Marii Annie Potockiej, Falkowi Altenbergerowi i Andrzejowi Czernek.

   Uczestnicy tego wyjątkowego spotkania mieli możliwość wysłuchania  wykładów: dr Macieja Korkucia na temat „ II wojna światowa – wyzwania pamięci w XXI wieku oraz Przemysława Bukowca „ kpt. Tadeusz Paolone – Ocalić od zapomnienia „

   W imieniu zaproszonych gości  podziękowania dla organizatorów uroczystości złożył dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu Leszek Szuster.

   Po zakończonej uroczystości Pani Zofia Posmysz podsumowała swój pobyt w Tymbarku słowami:

   „To jest zwieńczenie mojego życia … i tyle mogę powiedzieć. Po to przyjechałam, żeby móc przenosić  pamięć o tym Człowieku i starać się, aby ta pamięć jakoś się utrwalała. Jeżeli dzieje się tak jak tutaj, że było takie przyjęcie i takie zainteresowanie, to jest to wielka nagroda dla mnie, nie wiem czy zasłużona…”

 

 

 

Robert Nowak

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem