JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 13-12-2018 21:45:11,
odsłon: 423
PL
Székesfehérvár pamięta o bohaterach z Jabłońca i Golcowa
Székesfehérvár, Plac Ratuszowy. Wtorek, 11 grudnia 2018 roku, godz.12.00

   Rokrocznie, zawsze 11 grudnia, nie ważne, jaki to dzień tygodnia, niedziela czy dzień powszedni, czy świeci słońce, czy pada deszcz, zawsze w południe, na Placu Ratuszowym przed Pomnikiem Nieznanego Huzara, mieszkańcy Székesfehérváru świętują rocznicę Bitwy Limanowskiej, dając świadectwo pamięci o swoich przodkach poległych na Jabłońcu w grudniu 1914 roku. Jak wiadomo, szala zwycięstwa w krwawych zmaganiach na linii Golców – Jabłoniec przechyliła się na korzyść węgierskich huzarów właśnie 11 grudnia. Były to już dwudzieste drugie obchody (po obaleniu komunizmu) limanowskiej wiktorii organizowane w Székesfehérvárze. W niedzielę, 9 grudnia, również społeczność Sopronia uczciła pamięć huzarów grafa Nádasdy'ego, poległych pod Limanową.

   Na zaproszenie prezesa Stowarzyszenia „Fehérvári Huszárok” pana pułkownika Csaba Páli, w uroczystości wzięła udział czteroosobowa delegacja Stowarzyszenia Jabłoniec 1914 w składzie: Marek Sukiennik – prezes oraz bracia Krystian, Bartłomiej i Marek Sułkowscy. Nasza delegacja była jedyną z zagranicy, uhonorowaną ponadto oficjalnym powitaniem oraz przywilejem złożenia wieńca przy asyście żołnierzy garnizonu miasta Székesfehérvár. Sygnał do rozpoczęcia obchodów dały dzwony z wieży katedry św. Stefana, punktualnie obwieszczające  godz. 12.00. Na Plac Ratuszowy, zapełniony uczestnikami uroczystości, wjechali konno - w liczbie sześciu – huzarzy ze Stowarzyszenia „Fehérvári Huszárok”.  Przybyli ponadto: przedstawiciele władz miasta  Székesfehérváru na czele z Burmistrzem panem Dr Andrásem Cser-Palkovics, dowództwo garnizonu miasta, poczty sztandarowe, delegacje z wieńcami, członkowie licznych stowarzyszeń rekonstrukcji historycznych huzarów i honvedów, młodzież szkolna. Krystian Sułkowski, członek Stowarzyszenia, zaciągnął – w siwym uniformie legionowym - wartę honorową u boku żołnierzy węgierskich przy Pomniku Nieznanego Huzara. Po odśpiewaniu przy akompaniamencie orkiestry wojskowej hymnu Węgier „Isten, áldd meg a magyart” miały miejsce okolicznościowe przemówienia. Następnie delegacje złożyły wieńce u stóp Pomnika Nieznanego Huzara. Polsko - węgierska (z panem pułkownikiem Imre Borbély) delegacja Stowarzyszenia Jabłoniec 1914 dostąpiła zaszczytu złożenia wieńca z kwiatami w trójkolorowych barwach narodowych Węgier jako trzecia w kolejności, tuż po władzach miasta oraz komendzie garnizonu. Zwieńczeniem uroczystości był wspólny śpiew pieśni patriotycznej Szózat (Wezwanie), traktowanej przez Węgrów na równi z hymnem. Po zakończeniu uroczystości uczestnicy udali się do Domu Hiemera (Hiemer-Ház ) na poczęstunek huzarskim gulaszem i toast szampanem.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze „limanowskie”: ulicę, plac i skwer w XIV dzielnicy Budapesztu.

   Dziękuję panu pułkownikowi Csaba Páli - prezesowi Stowarzyszenia „Fehérvári Huszárok” -  za zaproszenie, państwu Ewie i Józefowi Szabó Kripcsi za gościnę oraz panu pułkownikowi Imre „Mirkowi” Borbély za opiekę i towarzystwo.

 

 

Tekst: Marek Sukiennik

                                                                                                       Fotografie: Bartek Sułkowski

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem