JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 15-09-2020 23:44:07,
odsłon: 769
PL
Szabadtéri Néprajzi Múzeum - Szentendrei Skanzen
Skansen - Muzeum Etnograficzne w Szentendre


Ładnie wydany bilet wstępu do skansenu jest niewątpliwie jedną z pamiątek z Szentendre. Przy zakupie biletu zwiedzający otrzymuje bezpłatnie folder z mapą oraz opisem, także w języku angielskim.

 

    Skansen położony jest w na północno-zachodnich przedmieściach Szentendre, około cztery kilometry od centrum miasta, w Górach Pilis. Dojazd ulicą Sztaravodai w kierunku na Pilisszentlászló. Obszar skansenu, liczący aż 63 hektary, jest częścią Parku Narodowego Dunaju i Ipoly, więc jest obszarem chronionym. To największy skansen na Węgrzech; ponad trzysta obiektów! Mało tego, muzeum jest w ciągłej rozbudowie. Najogólniej rzecz ujmując, mamy tu jak w pigułce zobrazowane życie mieszkańców Królestwa Węgier (Ziem Korony Świętego Stefana) w okresie od połowy XVIII wieku do połowy XX wieku (stała ekspozycja). Oferta skansenu obejmuje prezentację dziedzictwa architektonicznego (głównie wiejskiego, ale także małomiasteczkowego), stylu życia i folkloru wielojęzycznych ludów Wielkich Węgier: autentyczne zabudowania mieszkalne, sakralne, gospodarcze i przemysłowe, wiatraki, młyny, pralnie, kuźnie, piekarnie, magle, krótką linię kolejową z budynkiem dróżnika, itp. Stała ekspozycja jest podzielona na dziesięć sektorów (regionów), ukazujących zróżnicowanie, a także podobieństwa, krain węgierskich, m.in.: północnych Węgier, Górnej Cisy, Kraju Zadunajskiego, Bakony-Balatonu. Od roku 2017 powstaje też region Siedmiogrodu (w sierpniu br.  nie był jeszcze dostępny dla zwiedzających). Ponadto poszerzono ekspozycję o średniowieczną wieś z epoki Arpadów (z XIII wieku).

 

 

 
Plan skansenu z folderu, bezpłatnego dodatku do biletu.

   Skansen został otwarty 1 lutego 1967 roku. Jednakże idea stałej ekspozycji wsi węgierskiej zrodziła się już pod koniec wieku XIX, kiedy to – podczas uroczystości milenijnych państwa węgierskiego w 1896 roku -  w Parku Miejskim w Budapeszcie powstała wioska etnograficzna, dzieło etnografa Jánosa Jankó, dyrektora Muzeum Narodowego. Konkretną koncepcję skansenu architektury ludowej Kotliny Karpackiej stworzył w 1937 roku architekt i wykładowca akademicki  historii architektury profesor László Vargha. Jego wizja zmaterializowała się dopiero po wojnie, w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to władze komunistyczne zaakceptowały plan budowy muzeum (w roku 1965).

   Fenomen tegoż skansenu polega na tym, że „tętni życiem”. Pracownicy muzeum, czy też aktorzy i statyści, wcielający się w rolę gospodarzy i rzemieślników, w strojach z epoki, prezentują turystom swoje codzienne zajęcia i obowiązki. Z okienek chałup wyzierają swojskie pelargonie, w przydomowych ogródkach kwitną kwiaty, które jeszcze pamiętamy z dzieciństwa (u naszych dziadków), na grządkach dojrzewają słoneczniki, pomidory, papryka i winna latoroś. Można skosztować specjałów tradycyjnej węgierskiej kuchni lub zakupić bochen chleba na zakwasie wypieczonego w prawdziwym piecu chlebowym. Co więcej, w zabudowaniach gospodarczych krząta się w dobrej kondycji liczny inwentarz żywy: konie, bydło, trzoda chlewna, kozy, ptactwo domowe, itp.

   Muzeum organizuje ponadto wystawy czasowe oraz imprezy kulturalne i edukacyjne. Zachęcam do obejrzenia fotografii, które dopowiedzą resztę.

                                                                 

 

 

Tekst i fotografie: Marek Sukiennik

 
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem