JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 01-04-2018 21:21:05,
odsłon: 509
PL
Relacja z prac przy budowie pomnika Józefa Piłsudskiego
Trwają kolejne prace związane z budową pomnika komendanta Józefa Piłsudskiego. Powstała już rzeźba w skali 1:5. Artysta, pan Andrzej Pasoń, rzeźbi teraz model w glinie naturalnej wielkości.

   Technologia wymaga następnie wykonania odlewu gipsowego, a z niego odlewu „negatywu” pomnika. Ciekawostką jest, że tak duży pomnik odlewa się we fragmentach.

   Przyjęto też do realizacji ostateczną wersję usadowienia pomnika i jego otoczenia. Będzie to szeroki cokół, do którego prowadzą zbiegające się schody. Z tyłu pomnika zamontowana zostanie szklana szyba z wygrawerowanymi widokami charakterystycznych miejsc Limanowej. Kompozycja ma odwoływać się do genius loci naszego pięknego i historycznego regionu. Obok pomnika znajdzie się miejsce na ławeczki i interaktywne punkty informacyjne. Niezmiernie ważnym będzie otoczenie cokołu, gdzie zostaną umieszczone pamiątkowe „cegiełki” z wygrawerowanymi nazwiskami fundatorów.

   Ciągle zbierane są fundusze. Dziękujemy wszystkim wpłacającym na to szlachetne dzieło. W tej chwili zebrano ok.30 tyś. zł, Jest to prawie jedna dziesiąta przewidywanych wydatków. Wpłaty pochodzą głównie od mieszkańców Limanowej, ale nie tylko. Są sponsorzy z Bielska, czy Poznania. Świadczy to o tym, że inicjatywa budowy pomnika została dobrze przyjęta.

   Pamiętajmy, że budowa pomnika, jest wkładem limanowian w uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączają się w to dzieło. Specjalne podziękowania kierujemy do Banku Spółdzielczego w Limanowej, który wspiera budowę od samego początku, a od wpłat dokonanych na rzecz budowy, nie pobiera opłat. Dziękujemy właścicielom sklepów za udostępnienie witryn dla plakatów informacyjnych. Doceniamy każdą inną aktywność, i również za nią dziękujemy. W tym świątecznym czasie budowniczym pomnika błogosławi także nasz rodak - ks. bp dr Andrzej Jeż.

 

 

mgr inż. Adam Lachcik – prezes Stowarzyszenia Limanowianie w Stulecie Niepodległości

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem