JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 13-11-2019 19:46:19,
odsłon: 237
PL
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI Z MIEJSKIMI ODZNACZENIAMI
11 listopada 2019

Limanowianie, jak co roku, bardzo uroczyście świętowali rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Data 11 listopada skłania nas do przypomnienia losów Ojczyzny i do szacunku dla tych, którzy podjęli wyzwanie historii, potrafili wywalczyć, zorganizować i wreszcie obronić odrodzone państwo.

 

Uroczystość została uświetniona inscenizacją historyczną „Inspekcja Komendanta Józefa Piłsudskiego - Tu czułem się w Ojczyźnie”, przygotowaną przez Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914.

  

 

Pomysłodawcą projektu jest Marek Sukiennik, prezes Stowarzyszenia. Idea tejże rekonstrukcji zrodziła się z legendy bojów Legionów na Podhalu i pobytu Józefa Piłsudskiego w Limanowej. W 1914 roku, gdy mieczem kształtowały się i decydowały losy naszej Ojczyzny, Komendant był tutaj, w Limanowej, w naszym mieście i w najbliższych okolicach. Tu toczył ze swoimi legunami kolejne boje: pod Chyszówkami, Marcinkowicami, Pisarzową, Mordarką, Zalesiem. W nocy z 7 na 8 grudnia 1914 roku, utrudzony bitwą pod Marcinkowicami, zajął kwaterę w domu Kazimierza Mieroszewskiego przy ulicy Zubrzyckiego, która dzisiaj nosi nazwę Matki Boskiej Bolesnej. Właśnie stamtąd Komendant, pod eskortą kawalerzystów z Grupy Rekonstrukcji Historycznych Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914 oraz Stowarzyszenia KASZTANKA z Laskowej, przybył na uroczystość, która w tym roku zorganizowana została na małym rynku.Podczas ceremonii odegrano hymn Państwowy, a także hejnał Miasta Limanowa, przez Echo Trombity. Apelem pamięci uhonorowano wszystkich bohaterów walczących o Niepodległą Polskę. Salutami armatnimi uczczono fakt odzyskania niepodległości. Wiwaty armatnie, z ozdobnej armaty wiwatowej wzorowanej na armacie francuskiej z końca XVIII wieku, oddali Marian, Rafał i Kacper Ardeccy z Pisarzowej.

 

 

W uznaniu zasług za podjęcie inicjatywy budowy pomnika Komendanta Józefa Piłsudskiego, wzniesionego w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, tytuł i medal „Przyjaciel Miasta Limanowa” otrzymali członkowie stowarzyszenia „Limanowianie w Stulecie Niepodległości”: Adam Lachcik, Marek Sukiennik, Maria Dąbrowska-Czernek, Józef Oleksy i Stanisław Bieda.

 

 

 

Następnie w uformowanym korowodzie przemaszerowano pod Pomnik Nieznanego Żołnierza wzniesionego w stulecie Powstania Listopadowego, gdzie delegacje złożyły kwiaty. Na płycie pomnika wyryto orła z napisem „Nieznanemu żołnierzowi polskiemu poległemu za ojczyznę w roku 1914-1921”. Ufundowany on został przez członków prężnie działającej w Limanowej, patriotyczno-kulturalnej organizacji „Sokół” w 1930 r.

 

 

Pod pomnikiem limanowianie oddali hołd ojcom niepodległości: Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Paderewskiemu i Wincentemu Witosowi oraz wszystkim bezimiennym bohaterom, często naszym bliskim i krewnym. Oddali pamięć i cześć tym, którzy ocalali polską suwerenność i przesądzili o naszym „być albo nie być” na mapie Europy.

 

 

 

Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny została odprawiona w limanowskiej Bazylice kolegiackiej Matki Boskiej Bolesnej, pod przewodnictwem Księdza Proboszcza dr Wiesława Piotrowskiego. Pełną patriotyzmu homilię wygłosił Ks. Kanonik Stanisław Wojcieszak.

 

W uroczystości patriotycznej wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, poczty sztandarowe oraz zgromadzeni mieszkańcy miasta limanowa oraz okolicznych miejscowości.

Podczas obchodów wartę honorową wystawiali:
- żołnierze z grupy rekonstrukcji historycznych Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914,
- strzelcy ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” Inspektorat Limanowa kultywujący tradycje bojowe żołnierzy Legionów Polskich,
- Stowarzyszenie „Kasztanka” z Laskowej,
- harcerze z drużyny  „Dzieci Gór” Związku Harcerstwa Polskiego z Zespołu Szkół Samorządowych Nr 1 w Limanowej.

 

 

źródło: https://www.miasto.limanowa.pl/pl/4906/15767/narodowe-swieto-niepodleglosci-z-miejskimi-odznaczeniami.html

 
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem