JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 08-09-2020 17:59:40,
odsłon: 113
PL
Muzeum Marcepanu w Szentendre
Szamos Marzipan Museum & Manufacture - 2000 Szentendre

 

Rzadko które muzeum oferuje zwiedzającemu tak pięknie wydany bilet wstępu.

 

 

 
Słodki akcent polski – generał Józef Zachariasz Bem – Ojczulek Bem (Bem Apó). Każdy eksponat w muzeum jest opisany; informacja zawiera nazwę eksponatu, ciężar masy marcepanowej, czas procesu twórczego oraz imię i nazwisko artysty cukiernika.  Inny polonik, który dostrzegłem, to portret Fryderyka Chopina.

 

   Muzeum mieści się na piętrze narożnej kamienicy, przy jednej z głównych ulic miasta,  Dumtsa Jenő 14. Wejście do muzeum jest z boku, od ulicy Batthyány'ego. W kilku niewielkich pomieszczeniach (plus korytarze) zgromadzono około czterystu słodkich eksponatów.  Gdyby pokusić się o próbę usystematyzowania zbiorów, to można by wyróżnić działy: historyczny, muzyczny, kulinarny, szeroko ujętej popkultury, religijny, architektury i wyposażenia wnętrz, tudzież inne. Zachwycają maestrią i wiernym odwzorowaniem - naturalnej wielkości - figury Księżny Diany i  Michaela Jacksona. Mocny akcent położono na zilustrowanie historii Królestwa Węgier; są tu wizerunki i popiersia królów, bohaterów narodowych i mężów stanu: Świętego Stefana I, Rakoczego, Zrínyi, Kossutha, Petőfi'ego, Batthyány'ego, Deáka, Hunyadiego, Széchenyiego, Marii Teresy, Franciszka I z piękną żoną Sissi, Karola I Lotaryńskiego – ostatniego koronowanego króla węgierskiego. W „kąciku rosyjskim”, na tle Soboru Wasyla Błogosławionego, w towarzystwie  matrioszek, uśmiecha się tajemniczo ostatni sowiecki gensek Michaił Gorbaczow, twórca pieriestrojki.

   Godny podziwu kunszt wykonania, a także paleta barw masy marcepanowej. Warto tu zajrzeć!

 

 

 

                                                                                                    Tekst i fotografie: Marek Sukiennik

 
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem