JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 27-09-2019 07:54:40,
odsłon: 220
PL
Monte Cassino - III część relacji z wyjazdu do Włoch

  Po dwóch dniach zaplanowanego zwiedzania wreszcie nadszedł czas by udać się na obchody 75 rocznicy bitwy o Monte Cassino. Na górę podjechaliśmy autokarem. Z zza okien widzieliśmy strome i mocno zalesione zbocza. Wielu z nas widząc je głośno wyraziło podziw dla walczących tu w trudnych warunkach żołnieży. Po zaparkowaniu zjedliśmy posiłek w warunkach polowych (wiedzieliśmy że całe wydarzenie potrwa dobre kilka godzin) i ruszyliśmy we wcześniej zformowanej kolumnie w stronę pieknego klasztoru.

 

 

 

  Do rozpoczęcia zostało wystarczająco dużo czasu by na spokojnie zwiedzić piekny obiekt. Ponownie bylismy zdumieni, tym razem z faktu że cały ten obiekt niegdyś lezał w gruzach. W wielki zachwyt wprawiał nas widok z tarasów na okoliczne wzgórza oraz wielki krzyż górujący ponad wspaniałą nekropolią gdzie spoczywali bohaterowie tutejszych walk. Tam juz za niedługo miała odbyc się 75 rocznica bitwy o Monte Cassino gdzie dzielni żołnierze gen. Władysława Andersa ramie w ramię wraz z sprzymierzeńcami walczyli i oddawali życie.

 

 

(od lewej) Bartłomiej Sułkowski, ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, Marek Sułkowski, mgr Stanisław Dębski

 

   Tłumy ludzi, różnych delegacji z polski przybyły by wspólnie modlić się i uczcić pamiętać o bohaterach. Nadszedł czas byśmy przeszli na cmentarz. Ja oraz mój brat Bartek ubrani bylismy w mundury walczących w 1944 roku tu polaków. Jeszcze przed rozpoczęciem stanelismy "na warcie" przy nagrobku generała Andersa. Byliśmy zaszczyceni móc oddać hołd temu wspaniałemu rodakowi. Córka generała, pani Anna Maria Anders zrobiła sobie z nami pamiątkowe zdjęcie. Następnie uczestniczyliśmy w pięknej Mszy polowej oraz Apelu Poległych połączonym z oddaniem salwy honorowej przez pododdział honorowy Wojska Polskiego. Uroczystość odbyła się z udziałem kombatantów 2. Korpusu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Prezydenta Republiki Włoskiej Sergio Mattarelli.

 

Ja i mój brat pragniemy podziekowac panu Markowi Sukiennikowi za możliwość wyjazdu i przeżycie tych pieknych wydarzeń. 

 

Tekst: Marek Sułkowski

Fotografie: Marek Lazurek

 
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem