JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 07-03-2020 00:26:22,
odsłon: 537
PL
Miszkolc na starej karcie pocztowej
Miskolc, Erzsébet tér.

Karta pocztowa z tzw. długimi liniami adresowymi, z obiegiem do Budapesztu z czerwca 1903 roku, w zbiorach autora. Na uwagę zasługuje poprzednio obowiązująca pisownia nazwy miasta - Miskolcz. Plac obsadzony był klonami i akacjami, które nie zachowały sie do dzisiaj.

 

   Widoczny na starej karcie pocztowej Plac Elżbiety jest niewatpliwie najpiękniejszym placem Miszkolca. Położony w centrum miasta, między ulicą Széchenyi'ego a Avasalja, u stóp północnego zbocza góry Avas, nosił wcześniej nazwę Placu Wolności. Trzy strony placu zabudowane są architekturą o charakterze pałacowym, natomiast czwarta zamknieta jest potokiem Szinva i wzgórzem Avas. W drugiej połowie XIX wieku stały tu garbarnie i młyny, rozebrane po wielkiej powodzi, która dotknęła miasto w 1878 roku. Rajcy miejscy postanowili usytuować tutaj m.in. łaźnię publiczną. Budowę łaźni w stylu eklektycznym, z dachem w kształcie kopuły, rozpoczęto w roku 1892, a zakończono rok później. Obecnie, po licznych remontach i renowacjach, a także przekształceniach własnościowych, mieści się tutaj centrum medyczne.

 

 

Plac Elżbiety z widokiem na Avas. Po prawej stronie budynek Łaźni Elżbiety (Erzsébet Fürdő) zaprojektowany przez  Károly Adlera. W głębi, na zboczu góry Avas, malowniczo usytuowany gotycki kościół (z XIII wieku) reformowany (kalwiński), najstarsza budowla śródmieścia.

 

   Główną atrakcją placu jest spiżowy pomnik Lajosa Kossutha, przywódcy Rewolucji Węgierskiej 1848-49 roku i wojny o niepodległość, Prezydenta - Gubernatora Węgier. Autorem posągu wegierskiego bohatera narodowego jest rzeźbiarz József Róna, natomiast kamienny cokół o wysokości czterech metrów zaprojektował István Kiss. Odsłonięcie pomnika, ufundowanego z datków publicznych, uświetniło obchody 50. rocznicy wybuchu Rewolucji Węgierskiej z 1848 roku.  Był to na one czasy pierwszy na Węgrzech pomnik Kossutha w pełnej postaci. Lajos Kossuth gościł w Miszkolcu tylko dwa razy. Gdy odebrano mu obywatelstwo węgierskie, niektóre miasta – także Miszkolc w roku 1886 – nadały mu swoje obywatelstwa honorowe. Delegacja mieszczan z Miszkolca odwiedziła Kossutha przebywającego na wygnaniu we Włoszech.

 

 

Po klęsce rewolucji i wojny narodowowyzwoleńczej z lat 1848-49, Kossutha skazano zaocznie na śmierć. Umarł w Turynie, w roku 1894. Był przeciwnikiem ugody z Habsburgami.

 

Miszkolc, 26 maja 2013 roku, od lewej: śp. Roman Szuszkiewicz, płk Dénes Fekete oraz autor.

 

 

 

 

 

Marek Sukiennik

 
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem