JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 26-03-2018 23:55:11,
odsłon: 273
PL
Marsz Pokoju (Békemenet) w Budapeszcie - 15 Marca 2018 r.
„Jeżeli Polska jest silna, to i Węgry nie zginą, a jeżeli my jesteśmy silni, to możemy pomóc polskim przyjaciołom.” - fragment przemówienia premiera Viktora Orbána.

   Z okazji Święta Narodowego Węgier Nemzeti ünnep,  przypadającego 15 marca, a upamiętniającego wybuch rewolucji węgierskiej i powstania narodowowyzwoleńczego z lat 1848-1849, 15 marca br. (czwartek) ulicami Budapesztu przeszły setki tysięcy Węgrów (a także Polaków) w Marszu Pokoju (Békemenet), zorganizowanym po raz dziewiąty przez Forum Jedności Społecznej (COeF) przy poparciu partii rządzącej koalicji: Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP). Ramię w ramię z Węgrami szli w pochodzie Polacy mieszkający na Węgrzech oraz przybyli z kraju na apel Klubów Gazety Polskiej i Strefy Wolnego Słowa. Uroczystość rozpoczęła się silnym akcentem przyjaźni polsko-węgierskiej na Placu Gen. Józefa Bema (w Budzie), gdzie odśpiewano hymny obydwu bratnich narodów, a następnie został odczytany list od premiera Mateusza Morawieckiego, przypominający polsko-węgierskie braterstwo broni w powstaniu węgierskim 1848-49 oraz wspólną walkę z reżimem komunistycznym po II wojnie światowej. Następnie uczestnicy Marszu Pokoju udali się pod gmach Parlamentu (w Peszcie), gdzie zostali powitani przez premiera Węgier Viktora Orbána. „Pozdrawiam wszystkich uczestników Marszu Pokoju, a ze szczególnym uznaniem naszych przyjaciół z Polski” - zwrócił się do zebranych premier Orbán.

   Wedle zgodnej relacji uczestników, tegoroczny marsz okazał się „najliczniejszym i najbardziej imponującym wydarzeniem. Polaków było również najwięcej tym razem - a przecież już od lat jeżdżą do Budapesztu kluby Gazety Polskiej. Teraz była ich rekordowa liczba. Obecni na Marszu Polacy ogromnie wzmocnili siłę Węgrów”. Można było porozmawiać  z rodakami o istotnych  sprawach z życia politycznego, co dzieje się dobrego w Polsce i na Węgrzech. W marszu uczestniczyli moi przyjaciele państwo Halina Sowa Bárcziné i László Bárczi z Miskolca oraz László „Wladek” z Wiednia, którym zawdzięczam przekaz słowny i dokumentację fotograficzną. Serdecznie dziękuję.

 

Éljen az ezeréves lengyel-magyar barátság!

 

 

Marek Sukiennik

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem