JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 16-04-2018 22:58:33,
odsłon: 386
PL
Limanowianie z wielką hojnością wsparli kwestę na pomnik Komendanta Józefa Piłsudskiego.
Limanowa, niedziela 15 kwietnia 2018 roku.

   W minioną niedzielę, 15 kwietnia br., członkowie Stowarzyszenia Limanowianie w Stulecie Niepodległości, przeprowadzili w Limanowej pierwszą (z kilku zaplanowanych) publiczną zbiórkę do puszek kwestarskich na budowę pomnika Komendanta Józefa Piłsudskiego. Do akcji włączyli się członkowie Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914, wolontariusze oraz strzelcy z Jednostki Strzeleckiej Nr 2402 Związku Strzeleckiego „Strzelec” z Limanowej w dowód konsolidacji środowisk patriotycznych i niepodległościowych. Kwestujący zebrali pokaźną kwotę w wysokości 3814 złotych i 5 euro. To wyraz wielkiej ofiarności mieszkańców Limanowej i dobry prognostyk na finalizację szczytnej idei budowy pomnika. Dla przypomnienia, spora część mieszkańcow Limanowej już wcześniej dokonała wpłat datków na konto w Banku Spółdzielczym. Skarbonka, która wróciła na limanowski rynek po prowokacyjnej dewastacji, też się zapełnia pieniężnymi walorami. Publiczna zbiórka, poza wymiernym aspektem finansowym, przyczyniła się niewątpliwie do dalszego rozpropagowania wśród lokalnej społeczności fundacji pomnika. Miłą niespodziankę kwestującym sprawili młodzi dziennikarze z „Radio Kraków”, którzy pofatygowali się aż z podwawelskiego grodu, by medialnie wesprzeć inicjatywę. Wywiadów udzielali zarówno darczyńcy, jak i kwestujący.

   Serdecznie dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w niedzielną zbiórkę, której główny ciężar spoczął na barkach Stowarzyszenia Jabłoniec 1914 (nade wszystko naszej oddanej zdyscyplinowanej młodzieży). Wielkie słowa uznania i podziękowania należą się darczyńcom.

   Pomnik jako fundacja limanowian w stulecie odzyskania niepodległości będzie hołdem złożonym nie tylko Komendantowi, późniejszemu Naczelnikowi i Marszałkowi, ale wszystkim żołnierzom Legionów Polskich. Będzie symbolem czynu zbrojnego i etosu Legionów.

 

 

Tekst i fotografie: Marek Sukiennik

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem