JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 08-05-2019 09:51:11,
odsłon: 267
PL
LIMANOWIANIE UCZCILI 228. ROCZNICĘ UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
Przypadająca w tym roku 228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja przywodzi pamięć o podjęciu największej w dziejach Polski reformy ustroju państwa.

W ten dzień władze miasta, wraz z zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami, zgromadzili się na płycie limanowskiego rynku, by złożyć hołd twórcom Konstytucji 3 Maja, testamentu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zbudowanej wokół praw i swobód obywatelskich, tolerancji, wolności wyznania i pokoju.

 

Konstytucja 3 Maja połączyła chrześcijańskie tradycje Europy i wartości Oświecenia, umożliwiła powstanie i przetrwanie narodu polskiego przez okres zaborów, niewoli i okupacji.


Na obchody miejskie składała się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, która celebrowana była w Bazylice pw. Matki Boskiej Bolesnej, a następnie uroczystość patriotyczna na rynku.

 

 

 

W limanowskich obchodach udział wzięli: Poseł na Sejm Anna Paluch, Komendant Powiatowa Policji w Limanowej nadkom. Dorota Tokarz, Starosta Limanowski Mieczysław Uryga wraz z Członkiem Zarządu Wojciechem Włodarczykiem, Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut, Przewodniczy Rady Gminy Stanisław Młyński, władze miasta Limanowa reprezentowali: Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda, Zastępca Burmistrza Wacław Zoń, radni Rady Miasta z Przewodniczącą Jolantą Juszkiewicz na czele, Burmistrz Miasta Dolny Kubin Jan Prilepok z małżonką, a także przedstawiciele miejskich szkół, przedszkoli, dyrektorzy instytucji powiatowych i miejskich, prezesi stowarzyszeń i poczty sztandarowe.

Podczas uroczystości wartę honorową wystawili: Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914, Związek Strzelecki „Strzelec” jednostka strzelecka 2403.

Po odegraniu hymnu państwowego przez Orkiestrę Dętą „Echo Podhala” i wciągnięciu flagi na maszt odegrany został hejnał miasta, utwór muzyczny „Echo Trombity” autorstwa prof. Ludwika Mordarskiego. Następnie życzenia mieszkańcom z okazji patriotycznego święta złożył gospodarz uroczystości, Burmistrz Miasta Limanowa.

Podczas programu wykonany został salut armatni z armaty salutacyjnej - repliki armaty z końca XVIII wieku. Salut (pozdrowienie, z łacińskiego salus – „zdrowie”), to oddanie honorów barwom państwowym, uroczyste powitanie przedstawicieli władz, uczczenie doniosłych wydarzeń lub rocznic poprzez użycie broni palnej. Salut armatni wykonany został przez Mariana, Rafała i Kacpra Ardeckich z Pisarzowej, którzy zaprezentowali się w strojach z epoki. Rodzina Ardeckich to znani kolekcjonerzy militariów i twórcy replik broni ręcznej moździerzy i dział, które wykonują na potrzeby muzeów w całej Polsce.

Uroczystość uświetniona została częścią artystyczną zaprezentowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2. Młodzież wystąpiła w programie patriotycznym pt.: „KOCHAM CIĘ POLSKO”. Program został przygotowany przez uczniów pod opieką nauczycieli: Beaty Mamak, Magdaleny Romankiewicz, Joanny Krasek-Mitany, Barbary Strug, Magdaleny Kordeczki oraz Daniela Smotra.

Podziękowania kierujemy do:
- Konferansjera Mariana Wójtowicza,
- Związku Strzeleckiego STRZELEC na ręce por. Stanisława Dębskiego,
- Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914 na ręce prezesa Marka Sukiennika,
- Rodziny Ardeckich za wykonanie salutów armatnich na ręce seniora Mariana Ardeckiego,
- Orkiestry Dętej  ECHO PODHALA na ręce dyrygenta Marka Michalika,
- Regionalnego Zespołu „Limanowianie” na ręce kierownika Jacka Smagi,
- Uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej Nr 2 w Limanowej na ręce Dyrektora Wiesława Stanika,
- Policji i służbom porządkowym na ręce Komendant Powiatowej Policji w Limanowej nadkom. Dorocie Tokarz,
- Ochotniczej Straży Pożarnej Limanowa na ręce Prezesa Stanisława Struga,
- Pocztów sztandarowych,
- Ekipy nagłośnienia Zbigniewa Sułkowskiego,
- Ekipy Transmisyjnej Jacka Kądziołki,
- Ekipy porządkowej na ręce Stefana Zelka.

Ponadto, podziękowania kierujemy do wszystkich uczestników majowej uroczystości, którzy swoją obecnością i zaangażowaniem dali wyraz patriotycznej postawy.

Uroczystość przygotował Wydział Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Limanowa.

 

 

Źródło: https://www.miasto.limanowa.pl/

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem