JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 28-03-2017 07:41:53,
odsłon: 700
PL / HU
Lengyel- Magyar Barátság Napja 2017. március 24-25-én a lengyelországi Piotrków Trybunalskiban
A Lengyel- Magyar Barátság Napja 2017. március 24-25-én a lengyelországi Piotrków Trybunalskiban volt megrendezve, melyen jelen volt a két ország államfője.

Március 25-én a város Sportrepülőterén felavatták majd megkoszorúzták Sziklay Jenő m. kir. hadnagy emlékművét, aki 33 évesen - 1925. szeptember 25-én - itt vesztette életét egy kísérleti ejtőernyő kipróbálása közben. Sírja a helyi temetőben található.

 

Sobotnie (25.03) oficjalne uroczystości Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej rozpoczęły się na piotrkowskim lotnisku. Tam Andrzej Duda i János Áder odsłonili obelisk poświęcony Eugeniuszowi Szyklay.
Eugeniusz Szyklay to węgierski pionier spadochroniarstwa. Lotnik, który zginął podczas skoku w naszym mieście i został pochowany na piotrkowskim cmentarzu.

 

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnów państwowych. Następnie Jarosław Cempel, Dyrektor Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej, przybliżył życiorys lotnika. Głos podczas uroczystości zabrał także Prezydent RP Andrzej Duda.

 

- Bohater, którego dziś czcimy, zginął próbując udoskonalić spadochron, urządzenie, które dla pilota jest jedynym ratunkiem w sytuacji, kiedy samolot nie może wylądować. Eugeniusz Szyklay wiedział, że jedyną możliwością jego wypróbowania jest sprawdzenie go w praktyce. Odwaga i bohaterstwo polegały więc na tym, że nie oddał swojego wynalazku innym, ale sam go wypróbował. Za wolę „popychania” ludzkości do przodu zapłacił najwyższą cenę. Dzięki temu obeliskowi pamięć o nim będzie trwała – mówił prezydent Andrzej Duda, który podziękował za podtrzymywanie pamięci o  Eugeniuszu Szyklay.
- Dziękuję piotrkowskiej młodzieży z Gimnazjum nr 5 oraz seniorom lotnictwa wojskowego z Tomaszowa Mazowieckiego. Dziękuję wszystkim, poprzez których ta pamięć trwała i trwa.

 

Na koniec uroczystości prezydenci odsłonili „Kamień pilotów”, na którym znalazła się tablica upamiętniająca Eugeniusza Szyklay oraz złożyli pod nim kwiaty.

 

 

 

Źródło: www.miskolc.hu

            www.piotrkow.pl

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem