JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 17-10-2018 07:44:03,
odsłon: 350
PL
Lekcja historii ożywionej w Starej Wsi - Woli
Stara Wieś, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego. Poniedziałek, 15 października 2018 roku, godz. 16.30.

   Z inicjatywy i na zaproszenie pana Jacentego Musiała, Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi, udała się na Wolę, do Szkoły Podstawowej nr 2, dwuosobowa delegacja Zarządu LSHO Jabłoniec 1914 w składzie:  Kazimierz Pasiut – Sekretarz Zarządu oraz Marek Sukiennik – Prezes, by przybliżyć słuchaczom etos i czyn zbrojny Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego na Limanowszczyźnie w listopadzie i grudniu 1914 roku przy okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Starowiejskie ożywianie historii było częścią projektu dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi jako jedyna z okolic Limanowej uzyskała wsparcie „Niepodległej”, organizując cykl siedmiu wykładów i dwóch lekcji historii. Ponadto przedsięwzięcie to wpisuje się w zadanie realizowane na podstawie ustalonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2018/2019, polegających na  wychowaniu i kształtowaniu patriotycznych postaw uczniów.

   W gościnnych progach Szkoły Podstawowej nr 2 na Woli, mgr Kazimierz Pasiut – nauczyciel i historyk z wykształcenia, wielki pasjonat czynu legionowego, znawca i badacz losów legionistów pochodzących z okolic Kaniny, wystąpił z wykładem multimedialnym pt „Józef Piłsudski i jego legioniści na Ziemi Limanowskiej”. Drugą część lekcji wypełniła prezentacja umundurowania, ekwipunku i uzbrojenia żołnierza Legionów, przeprowadzona przez Marka Sukiennika z wykorzystaniem artefaktów z jego prywatnej kolekcji, replik, jak i oryginałów. Pośród licznie zgromadzonej widowni, mimo konkurencji ze strony natury oferującej piękną pogodę złotej polskiej jesieni, dominowała młodzież. To cieszy! Na zakończenie pokazu Marek Sukiennik zaprosił zgromadzonych na uroczyste obchody setnej rocznicy wskrzeszenia Najjaśniejszej, połączone z odsłonięciem pomnika Komendanta Józefa Piłsudskiego, które odbędą się 28 października br. w Limanowej (godz.12.00 Msza Święta, godz.13.30 odsłonięcie i poświęcenie pomnika).

   Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi pan Jacenty Musiał podziękował członkom LSHO Jabłoniec 1914 za przeprowadzenie żywej lekcji historii, składając na ręce prezesa okolicznościowy dyplom.

 

 

 

W imieniu własnym oraz Zarządu serdecznie dziękuje panu Jacentemu Musiałowi za zaproszenie.

 

 

 

Tekst i fotografie: Marek Sukiennik

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem