JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 20-06-2019 20:47:29,
odsłon: 237
PL
Klasy policyjne w Sądzie Rejonowym w Limanowej
Dnia 13 czerwca uczniowie klas drugich policyjnych II a i II c, w ramach Programu Edukacji Prawnej odwiedzili Sąd Rejonowy oraz Prokuraturę Rejonową w Limanowej.

W trakcie pobytu młodzież poznała strukturę organizacyjną Sądu: Wydział Cywilny, Wydział Karny, Wydział Rodzinny i Nieletnich, Wydział Ksiąg Wieczystych. Uczniowie dowiedzieli się również o zasadzie niezawisłości sędziowskiej a także instancyjności – w polskim sądownictwie rozpatrywanie spraw opiera się na systemie trójinstancyjnym.

Uczniowie klasy policyjnej w trakcie wizyty studyjnej uczestniczyli jako publiczność w rozprawie. Pan Sędzia przedstawił również młodzieży interesujące przykłady z praktyki, obrazujące zakres spraw jakich rozpatrywaniem zajmują się sądy w Polsce.

 

Młodzież została ponadto zapoznana z zadaniami Prokuratury. Uczniowie zwiedzili budynek prokuratury, między innymi pokój okazań, celę dla tymczasowo zatrzymanych. Pan Prokurator przedstawił młodzieży specyfikę swojej pracy oraz system kształcenia w zawodach prawniczych w Polsce.

 

Edukacja prawna realizowana w Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku, to jeden z elementów przedmiotu bezpieczeństwo publiczne w klasach policyjnych. Jej celem jest zwiększanie świadomości prawnej uczniów, którzy swoją przyszłość wiążą ze służbami mundurowymi. W trakcie spotkań i prelekcji uczniowie poznawali:

  • zawody prawnicze,
  • strukturę, organizację i funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości,
  • konsekwencje prawne naruszenia praw i godności osobistej,
  • prawa konsumenta – podstawowe pojęcia, uprawnienia, możliwości uzyskania pomocy,
  • odpowiedzialność prawną nieletnich oraz pełnoletnich obywateli,
  • istotę bezpieczeństwa w Internecie, przestępstwa internetowe, pojęcie Cyberprzemocy.

Edukacja prawna młodzieży zapobiega wykluczeniu prawnemu w dorosłym życiu. Jest także działaniem profilaktycznym szkoły, służącym kształtowaniu właściwych, zgodnych z prawem postaw młodych ludzi.

Na Program Edukacji Prawnej składały się pojedyncze spotkania z osobami związanymi zawodowo z wymiarem sprawiedliwości w Polsce.

 

 

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem