JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 06-02-2018 14:33:24,
odsłon: 515
PL
Jak zrodziła się idea wybudowania pomnika Józefa Piłsudskiego w Limanowej
Podczas organizowania patriotycznych uroczystości na terenie Limanowej narodził się pomysł wybudowania pomnika poświęconego Józefowi Piłsudskiemu.

Członkowie Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914 chcąc godnie uczcić obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, a jednocześnie uczcić tego wielkiego Polaka podjęli stosowną uchwałę w dniu 25 lutego 2016 roku.

   Następnie w marcu 2017 roku Stowarzyszenie skierowało swoją propozycję do Burmistrza Miasta Limanowa pana Władysława Biedy oraz do Rady Miasta Limanowa na ręce pani przewodniczącej Jolanty Juszkiewicz. Propozycja spotkała się z przychylnym przyjęciem w/w. Rozpoczęły się rozmowy oraz dyskusje na ten temat i zrodziła się potrzeba założenia stowarzyszenia, które zajmie się tą wzniosłą ideą. 11 listopada 2017 roku w dniu Narodowego Święta Niepodległości Burmistrz Władysław Bieda przekazał mieszkańcom Limanowej informację o próbie założenia sie nowego stowarzyszenia i zaprosił wszystkich chętnych na spotkanie założycielskie.

   Dnia 14 listopada 2017 roku spotkała się grupa osób zainteresowanych tą sprawą i w tym dniu zawiązało się nowe stowarzyszenie pod nazwą Limanowianie w Stulecie Niepodległości, które zostało zarejestrowane w KRS
6 grudnia 2017 roku.

 

Został wybrany Zarząd Stowarzyszenia w składzie:

 

Prezes                     Adam Lachcik

Wiceprezes            Leszek Mordarski

Wiceprezes            Marek Sukiennik

Skarbnik                Józef Oleksy

Sekretarz               Maria Dąbrowska-Czernek

Członek                  Stanisław Bieda

Członek                  Stanisław Dębski

 

oraz Komisja Rewizyjna w składzie:

 

Przewodniczący               Adam Dudek

Sekretarz                          Paweł Sułkowski

Członek                            Mirosław Kogutowicz

 

   Tu czułem się w Ojczyźnie, czułem się potrzebnym dla niej jako jej obrońca

Tak powiedział Józef Piłsudski wspominając walkę o wolność na południu Polski w swojej książce Moje pierwsze boje. Powiedział także: Nie trzeba było tu niczego szukać, bo wszystko, czego dusza żołnierza walczącego dla szczęścia Ojczyzny pragnie, było mu dane.

   Chcąc uczcić wszystkich, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny po 123 latach niewoli, chcemy – jako społeczeństwo Limanowej – wybudować pomnik Komendanta Józefa Piłsudskiego w Limanowej w stulecie odzyskania niepodległości.

   Wszystkich chętnych do pomocy prosimy o kontakt - e-mail: lwsn.limanowa@gmail.com.

 

    Ofiarodawców prosimy o wpłaty na konto:   Bank Spółdzielczy w Limanowej  

PL 41 88040000 0070 0001 2021 0001.

 

Warto zostawić coś dla potomnych, pokazać przyszłym pokoleniom, że pamiętaliśmy o tych, co stracili życie i zdrowie w obronie naszej wolności.

 

 

Maria Dąbrowska-Czernek

 

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem