JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 07-04-2018 17:06:00,
odsłon: 416
PL
Jak wesprzeć budowę pomnika Komendanta Józefa Piłsudskiego?
„Tu czułem się w Ojczyźnie, czułem się potrzebnym dla niej, jako jej obrońca.” Józef Piłsudski, „Moje pierwsze boje”

   ⇒ Ofiarodawców chcących wesprzeć budowę pomnika Komendanta Józefa Piłsudskiego prosimy o wpłaty na poniższy numer konta bankowego:

BS Limanowa,  41 8804 0000 00700001 2021 0001

W podzięce za materialne wsparcie inicjatywy wysyłamy na adresy wszystkich darczyńców pamiątkowe cegiełki.

 

   ⇒ Dwustu pierwszych darczyńców (osoby prywatne, rodziny, firmy, instytucje, itp.), którzy wpłacą kwotę 1,5 tysiąca złotych, zostanie upamiętnionych poprzez umieszczenie w cokole pomnika tablicy z ich imieniem i nazwiskiem, nazwą firmy bądź logo. Tablica ta będzie miała wymiary 30cm x 20cm i będzie wykonana z solidnego kamienia wydobywanego w kamieniołomie w Męcinie, leżącej – jak wiadomo - na szlaku bitewnym Legionów Polskich (Marcinkowice-forsowanie Dunajca, Pisarzowa, Mordarka, Limanowa, Zalesie, Kamienica, Łącko, Nowy Sącz).

Dla sponsorów szczególnie ofiarnych przewidujemy wykonanie tablicy o większych rozmiarach (do indywidualnego uzgodnienia).

 

   ⇒ Zapraszamy do nabywania pamiątkowego medalu rozprowadzanego w limanowskich sklepach (fotografia tegoż medalu powyżej). Cena medalu to 250 zł. Medal będzie dostepny w sprzedaży w drugiej połowie kwietnia br. Listę sklepów (z adresami) podamy niebawem. Nabycie medalu (trzeba przyznać ładnego, nasyconego bogatą symboliką nawiazującą także do Limanowej, o niekwestionowanych walorach estetycznych i kolekcjonerskich) będzie wymiernym i namacalnym dowodem naszej hojności i rodzinną pamiątką dla przyszłych pokoleń.

 

   ⇒ Można również wrzucać datki do skarbony stojącej na rynku w Limanowej lub do puszek w czasie organizowanych zbiórek publicznych. Najbliższa w czasie zbiórka ofiar do puszek kwestarskich odbędzie się w Limanowej 15 kwietnia (niedziela) br. Nadmieniamy, iż dysponujemy stosownym pozwoleniem na kwestę publiczną wydanym przez MSWiA.

 

   Wszystkim ofiarodawcom dziękujemy za przyłączenie się do naszej wspólnej inicjatywy budowy pomnika Komendanta Józefa Piłsudskiego. Darczyńcy zostaną zapisani ku pamięci potomnych w Księdze Fundatorów.

 

   Zaangażowanie się społeczeństwa limanowskiego w uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę jest potwierdzeniem naszych patriotycznych postaw. Jesteśmy wdzięczni późniejszemu Marszałkowi za walkę i trudy jakie ponosił, za rozsławienie naszego miasta w spisanych w twierdzy magdeburskiej wspomnieniach („Moje pierwsze boje”), ale również dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się do naszego wielkiego odrodzenia.

 

 

„Warunki wojny na Podhalu okazały się i pod innym względem nadzwyczaj przyjemne. Mówię tu o stosunkach z ludnością. Nie było tu, jak w Królestwie, gwałtownego i najczęściej daremnego szukania oparcia i zrozumienia wśród ludności cywilnej. Nie trzeba było tu niczego szukać, bo wszystko, czego dusza żołnierza walczącego dla szczęścia Ojczyzny pragnie, było mu dane. Tu czułem się w Ojczyźnie, czułem się potrzebnym dla niej, jako jej obrońca. Od góry do dołu — ksiądz, gazda góralski, czy jego gaździna, mieszczanin czy robotnik, wszyscy szukali poprostu okazji, aby w czemkolwiek dopomóc lub przynajmniej okazać swą sympatję dla nas.”

 

J.Piłsudski

 

 

 

Zarząd Stowarzyszenia Limanowianie w Stulecie Niepodległości

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem