JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 05-04-2018 01:25:13,
odsłon: 336
PL
Jabłoniec temető - Húsvét A.D. 2018
Choć w kalendarzu wiosna, to aura w Niedzielę Wielkanocną przypominała raczej tę zimową. Wierzchołki okolicznych gór pokrył biały puch, a w niższych partiach Beskidu przy silnym wietrze padał deszcz ze śniegiem.

Zatem pogoda nie zachęcała do wyjścia z domu, mimo to nawyk codziennego spaceru na rodzinny Jabłoniec zwyciężył. Wielkanocny zwyczaj wbijania do ziemi uprawnej krzyżyków z palm poświęconych w Niedzielę Palmową, dla większego urodzaju i dostatku, jest nadal kultywowany. W naszych okolicach robi się to tradycyjnie w Wielki Piątek przed świtem. Krzyżyki wbite w jabłonieckie pole – huzarską Golgotę - przy cmentarnym murze mają wymiar symboliczny. Przypominają o zwycięstwie życia nad śmiercią. Tajemnica śmierci i zmartwychwstania była tematem Słowa Bożego wygłoszonego w Wielką Niedzielę w limanowskiej bazylice. Wedle cytowanego przez proboszcza w niedzielnym kazaniu jednego z największych teologów XX wieku, jezuity bazylejczyka Hansa Urs von Balthasara, śmierć jest bramą prowadzącą do wieczności, do zmartwychwstania (człowiek zmartwychwstaje wraz ze śmiercią).

 

„Ziemio, byłem Ci wierny.

  Ziemio, piłaś moją krew.

  Ziemio, umarłem dla Ciebie.

  Ziemio, teraz mnie okrywasz.

  Powstrzymajcie się od łez.      

  Żadne życie nie jest wieczne

  Prócz życia tego, kto poległ z honorem

  Za Cesarza i Ojczyznę.”

 

  Epitafium z cmentarza wojennego nr 290 w Charzewicach.

 

 

Tekst i fotografie: Marek Sukiennik

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem