JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 27-02-2020 13:44:55,
odsłon: 214
PL
Harcerskie manewry na Jabłońcu
Jabłoniec, cmentarz wojenny nr 368. Sobota, 22 lutego 2020 roku, godz.13.00.

   Sobotnim wczesnym popołudniem jabłonieckie wzgórze, skąpane w niemal wiosennym słońcu,  zaroiło się od szarych i zielonych harcerskich uniformów. Blisko półtorej setki zuchów i harcerzy z Mszany Dolnej, Słopnic i Limanowej realizowało w pobliżu cmentarza wojennego  zajęcia sprawnościowe i topograficzne, połączone z pozyskiwaniem wiedzy na temat stoczonej tu w grudniu 1914 roku  krwawej bitwy. Wizyta harcerzy na Jabłońcu była częścią trzydniowego biwaku Hufca „Gorczańskiego” Związku Harcerstwa Polskiego, zorganizowanego przez pwd Grażynę Nowak, opiekunkę 5. Drużyny Harcerskiej „Dzieci Gór” ZHP z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 1 im. Marii Konopnickiej w Limanowej. Cieszy fakt wyboru jabłonieckiego wzgórza na miejsce gry terenowej.

   Na prośbę organizatorów, w jabłonieckie „manewry” harcerskie zaangażowali się członkowie Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914 w składzie: Janusz  Kądziołka, członek władz Stowarzyszenia i radny okręgu podjabłonieckiego, w siwym mundurze legionowym, oraz niżej podpisany, w barwnym  uniformie huzara węgierskiego. Starym weteranom towarzyszył młodziutki beliniak, uczeń szkoły średniej, Szymon Nowak. Trójka rekonstruktorów służyła swoją wiedzą na temat uzbrojenia i ekwipunku żołnierzy walczących w Bitwie Limanowskiej. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się ciężkie oryginalne szable kawalerii węgierskiej (wz. M1869) i legionowej (wz.M1904), a także oficera piechoty (wz. M1861).

   Strudzeni druhny i druhowie, a także opiekunowie i rekonstruktorzy, posilili się na koniec pysznym daniem grillowym, przygotowanym przez nauczycieli i rodziców.

 

 

 

   Lekcja historii ożywionej, udzielona harcerskiej dziatwie na Jabłońcu, wpisała się w realizację wiodących celów Stowarzyszenia Jabłoniec 1914, a to m.in.: propagowania wiedzy o Bitwie Limanowskiej, pielęgnowania i umacniania przyjaźni polsko – węgierskiej oraz podejmowania współpracy ze stowarzyszeniami i organizacjami młodzieżowymi dla dobra lokalnej społeczności.

   Dziękuję organizatorom za zaproszenie i udostępnienie fotografii. Więcej informacji na temat biwaku tutaj: https://zss1limanowa.edupage.org/news/#1126

 

 

 

                                                                                                                              Marek Sukiennik

 
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem