JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 31-07-2019 17:38:30,
odsłon: 214
PL
Derenki búcsú - 2019. július 28.
Odpust w Derenku koło Szögliget, komitat Borsod-Abaúj-Zemplén, Węgry. Niedziela, 28 lipca 2019 roku, godz. 10.30

   W ostatnią niedzielę lipca, jak nakazuje licząca ponad dwadzieścia lat tradycja, kilkuset pielgrzymów – z Węgier i Polski – zgromadziło się w Derenku (polskiej osadzie na Węgrzech) na corocznym odpuście, organizowanym przez Ogólnokrajowy Samorząd Polski na Węgrzech i samorządy polskie z komitatu Borsod-Abaúj-Zemplén z pomocą Ministerstwa Zasobów Ludzkich Węgier.

   W zacnym towarzystwie górali ze Spisza i Podhala, stronę polską reprezentowała także dziewięcioosobowa delegacja Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914 w składzie: Monika Łukaszczyk, Szymon Górszczyk, bracia Marek i Bartłomiej Sułkowscy, Adam Lachcik z żoną Aliną, Józef Sukiennik z żoną Barbarą oraz niżej podpisany, autor relacji.

   Polową Eucharystię, przy Stole Ofiarnym  usytuowanym przed krzyżem, wzniesionym w miejscu rozebranego polskiego kościoła, sprawowali w koncelebrze kapłani z Polski i Węgier. Po mszy świętej pielgrzymi odśpiewali hymny obydwu bratnich narodów.

 

 

 

 

 

   Następnie zgromadzeni na nabożeństwie wierni udali się na miejscowy cmentarz, gdzie  - po krótkiej modlitwie o spokój dusz pochowanych tu w liczbie blisko dwóch tysięcy derenczan – delegacje Polonii Węgierskiej,  władz samorządowych z Szögliget i  komitatu Borsod-Abaúj-Zemplén, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń z Polski i Węgier, złożyły wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze pamięci. Młodzież ze Stowarzyszenia Jabłoniec 1914 dostąpiła zaszczytu złożenia wieńca z biało-czerwonych kwiatów jako czwarta w kolejności delegacja.

 

 

 

 

 

   Po części oficjalnej uroczystości przyszedł czas na posiłek, zakupy na odpustowych straganach, wymianę prezentów i rozmowy z przyjaciółmi, występy zespołów regionalnych z Polski i Węgier. Dopisała jak zawsze pogoda, sprawna organizacja i przysłowiowa gościnność gospodarzy - bratanków Węgrów. Spotkaliśmy się z naszymi przyjaciółmi z Miskolca, zrzeszonymi w samorządzie mniejszości polskiej.

   Dziękuję panu pułkownikowi Dénesowi Fekete, Przewodniczącemu Samorządu Mniejszości Polskiej w Miskolcu, za zaproszenie i gościnę.

 

 

 

Tekst: Marek Sukiennik

Fotografie: Adrienne Csiszár i Bartłomiej Sułkowski

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem