JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 15-10-2019 18:34:43,
odsłon: 108
PL
Ćwiczenia na górze Paproć
„Pali się las na zboczu Góry Paproć, pożar rozprzestrzenia się w stronę zabudowań mieszkalnych„

W wyniku pożaru bezpośrednio zagrożony jest budynek mieszkalny wraz z zabudowaniami gospodarczymi, brak informacji o osobach poszkodowanych – to scenariusz ćwiczeń gminnych jednostek OSP w ramach gminnego systemu zarządzania kryzysowego opracowanych przez starszego kapitana Tomasza Kaptura z OSP Tymbark. W organizację epizodów ćwiczeń mocno zaangażował się również druh Adam Kapturkiewicz z tymbarskiej OSP . Kierownikiem ćwiczeń był druh Zbigniew Kaptur, komendant gminny strażaków.

   Tematem tegorocznych ćwiczeń była Taktyka ratowniczo – gaśnicza podczas pożarów lasów w trudnym górskim terenie – przepompowywanie wody na duże odległości przy znacznej różnicy poziomów.

   Głownymi epizodami ćwiczeń było: przygotowanie linii obrony budynku mieszkalnego przed frontem pożaru poprzez przygotowanie systemu przepompowywania wody z potoku Słopniczanka na długości ok. 800 m i różnicy poziomów ok. 110 m.

   Kolejnym etapem ćwiczeń była lokalizacja pożaru i jego dogaszenie.

   Następnie w trakcie działań na stromej leśnej drodze dochodzi do wypadku samochodu osobowego jednego z gapiów obserwujących działania gaśnicze, który wypada z drogi i stacza się ze stromej skarpy do lasu. W związku ze zdarzeniem należało przegrupować odpowiednie siły i środki w celu odnalezienia pojazdu, jego zabezpieczenia, udzielenia Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy poszkodowanym oraz ich ewakuacji do karetki Zespołu Ratownictwa Medycznego.

   W działaniach ratowniczych udział wzięło 7 zastępów straży pożarnej / 3 OSP Tymbark, 2 OSP Podłopień, po jednym z OSP Zawadka i OSP Piekiełko /.   

   Ćwiczenia wykazały bardzo dobre przygotowanie druhów strażaków do tego typu akcji ratowniczych.

   Organizatorami ćwiczeń byli : Urząd Gminy w Tymbarku – Gminny Zespół Zarządzania kryzysowego oraz Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Tymbarku.

 Ćwiczenia obserwował szef GZZK Paweł Ptaszek, wójt Gminy Tymbark, który  podziękował strażakom za profesjonalizm w realizacji zadań postawionych przez organizatorów ćwiczeń oraz druh Stanisław Przybylski, prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Tymbarku.

   

 

               

Robert Nowak

Fot. Adam Kapturkiewicz

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem