JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 09-12-2017 21:10:55,
odsłon: 695
PL
Centrum Bitwy Limanowskiej- Projekt autorstwa pana mgra inż. Mateusza Smotra
Na stronie Stowarzyszenia prezentuję (na prośbę i za zgodą Autora) ciekawy i jak najbardziej godzien publikacji – moim skromnym zdaniem – projekt upamiętniający Bitwę Limanowską, którego autorem jest pan mgr inż. Mateusz Smoter.

   Tenże projekt magisterski, zatytułowany „Centrum Bitwy Limanowskiej”, został obroniony we wrześniu br. na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Praca została oceniona na 5 i nominowana do wyróżnienia, zebrała również bardzo pozytywne recenzje. W wielkim skrócie: projekt zakłada budowę obiektu CBL, kładki pieszo-rowerowej, tarasu widokowego oraz szlaku pieszego na Jabłoniec w nawiązaniu do planowanej rewitalizacji Parku Miejskiego. Oto kilka zdań o autorze.

    Mateusz Smoter – architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i Technikum Budowlanego w ZS nr 1 w Limanowej, Członek Zarządu Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Kraków; od 2016 roku architekt w Biurze Projektów Lewicki Łatak; od 2015 roku wraz z Damianem Strugiem współtwórca zespołu projektowego smoter+strug architekci, który m. in. zdobył wyróżnienie w konkursie na koncepcję zagospodarowania Rynku w Limanowej (2016) oraz dwukrotnie zwyciężył w konkursie Zehnder Projektujesz! Zyskujesz! (2015, 2016); autor identyfikacji wizualnej Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie (2015, 2017).

 

   Statut Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914 obliguje m.in. do troski i opieki nad jabłoniecką nekropolią oraz do szerzenia wiedzy o Bitwie Limanowskiej. Zatem prezentacja niniejszego projektu autorstwa młodego architekta rodem z Limanowej to realizacja celów statutowych. Zarazem jest to interesujący materiał do dyskusji.

 

Tytułem wstępu: Marek Sukiennik, prezes LSHO Jabłoniec 1914

 

Poniżej opis projektu, dość istotny dla zrozumienia idei, szczególnie od rozdziału IV, jak pisze Autor.

 

 

 

Studia magisterskie II stopnia, kierunek Architektura

Master Degree, Study Programme: Architecture

Mateusz Smoter

nr albumu: 097000

Centrum Bitwy Limanowskiej

Limanowa Battle Centre


Praca dyplomowa magisterska

The Master Diploma Thesis

 

 

Nazwa jednostki dydaktycznej (Name of the teaching unit):

Instytut Projektowania Urbanistycznego A-3, Katedra Kompozycji Urbanistycznej A-31

Promotor (Promoter): prof. dr hab. inż. arch. Jacek Gyurkovich

Promotor Pomocniczy (Co-promoter): dr inż. arch. Wojciech Wicher

Recenzent (Reviewer): dr hab. inż. arch. Justyna Kobylarczyk, prof. PKRok akademicki (Academic year): 2016/2017

 

 

Streszczenie opisu

   Projekt Centrum Bitwy Limanowskiej jest propozycją odpowiedzi na dwa problemy miasta: urbanistyczną – polegającą na uzupełnieniu planowanej przez władze inwestycji w Parku Miejskim, zapewniającą ciągłość funkcjonalną oraz architektoniczną i kulturową – utrwalającą pamięć o jednej z najważniejszych bitew I wojny światowej.


   Lokalizacją objętą obydwoma zagadnieniami jest działka przy ul. Zygmunta Augusta – tuż nad Parkiem Miejskim, u podnóża Jabłońca. To na niej zlokalizowany został budynek Centrum Bitwy Limanowskiej, będący miejscem pamięci o Bitwie pod Limanową, stanowiący spoiwo między przestrzenią parkową, a szlakiem pamięci prowadzącym na wzgórze Jabłoniec i Cmentarz wojenny nr 368 pod jego szczytem.


   Uzupełnieniem założenia są budowle kładki na potoku Jabłoniec oraz tarasu widokowego pod cmentarzem, będącej kulminacyjnym punktem wędrówki, pozwalającej podziwiać panoramę Beskidu Wyspowego i dającej wytchnienie przed refleksyjną wizytą w nekropolii.


   Dzięki lokalizacji Limanowej w malowniczym rejonie Karpat każdy fragment koncepcji pozwala na podziwianie krajobrazu, a odsłaniające się wraz ze wspinaczką na Jabłoniec szczyty i pasma górskie nadają miejscu wyniosłości i sprzyjają medytacji.

 

 Cały opis projektu do pobrania: Centrum Bitwy Limanowskiej - Opis

 

Kompletny projekt do pobrania: https://1drv.ms/f/s!AghlrapyoDtkiYA4SDIWxdZ-CD0s-w

 

 

 

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem