JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 08-06-2020 11:55:19,
odsłon: 1027
PL
8 czerwca - Wspomnienie liturgiczne Świętej Jadwigi - Króla Polski
Szent Hedvig - Lengyelország királynője, magyarországi Anjou hercegnő.

   Świętą Jadwigę, Króla Polski, otrzymaliśmy w darze od narodu węgierskiego. Urodziła się na zamku w Budzie 18 lutego 1374 roku (prawdopodobna data), jako trzecia córka króla Węgier i Polski Ludwika I Wielkiego (w Polsce znany jako Ludwik Węgierski lub Andegaweński) i Elżbiety Bośniaczki. Obie babcie Jadwigi, Elżbieta Łokietkówna i Elżbieta Kujawska, pochodziły z dynastii Piastów. 13 października 1384 roku przybyła z Węgier na Wawel, by trzy dni później, 16 października być koronowaną na Króla Polski.

 

 

 

Okolicznościowa karta pocztowa z uroczystości kanonizacji Bł. Jadwigi. Mal. Iza Delekta-Wicińska

Wyd. Św. Stanisława BM Archidiecezji Krakowskiej

 

 

 


Błogosławiona Jadwigo - Modl się za nami. Jan Paweł II na modlitwie u grobu błog. Jadwigi Królowej w Katedrze Wawelskiej (fot. A. Bujak) – Karta pocztowa (wydawnictwo włoskie) w zbiorach autora.

 

 

   Na dwa dni przed pierwszą pielgrzymka do Ojczyzny, 31 maja 1979 roku, Papież Jan Paweł II zatwierdził publiczny kult Jadwigi w Archidiecezji Krakowskiej, a więc dokonał aktu beatyfikacji ( (beatyfikacja zezwala na kult lokalny). 8 czerwca 1979 roku, na zakończenie Synodu Archidiecezji Krakowskiej, Jan Paweł II odprawił w Katedrze Wawelskiej po raz pierwszy Mszę Świętą  ku czci bł. Jadwigi.

    „Długo czekałaś, Jadwigo, na ten uroczysty dzień. Prawie sześćset lat minęło od Twej śmierci w młodym wieku. Umiłowana przez naród cały, Ty, która stoisz u początku czasów jagiellońskich, założycielko dynastii, fundatorko Uniwersytetu Jagiellońskiego w prastarym Krakowie, długo czekałaś na dzień Twojej kanonizacji - ten dzień, w którym Kościół ogłosi uroczyście, że jesteś świętą patronką Polski w jej dziedzicznym wymiarze, Polski za Twoją sprawą zjednoczonej z Litwą i Rusią: Rzeczypospolitej trzech narodów. Dziś nadszedł ten dzień. (...)
   Raduj się dziś, Krakowie! Raduj się, bo nadszedł wreszcie czas, że wszystkie pokolenia Twoich mieszkańców mogą oddać hołd wdzięczności świętej Pani Wawelskiej. To właśnie głębi Jej umysłu i serca zawdzięczasz, Królewska Stolico, że stałaś się znaczącym w Europie ośrodkiem myśli, kolebką kultury polskiej i pomostem pomiędzy chrześcijańskim Zachodem i Wschodem, wnosząc niezbywalny wkład w kształt europejskiego ducha. Na Uniwersytecie Jagiellońskim kształcili się i wykładali ci, którzy na cały świat rozsławili imię Polski i tego miasta, ze znawstwem włączając się w najważniejsze debaty swojej epoki. Dość wspomnieć wielkiego rektora krakowskiej Wszechnicy - Pawła Włodkowica, który już na początku XV wieku kładł podwaliny pod nowożytną teorię praw człowieka, czy Mikołaja Kopernika, którego odkrycia dały początek nowemu spojrzeniu na kształt stworzonego kosmosu”.
Fragment homilii Papieża Świętego Jana Pawła II, wygłoszonej 8 czerwca 1997 roku w czasie Mszy Świętej kanonizacyjnej Bł. Jadwigi na krakowskich Błoniach, przy udziale ponad miliona wiernych.

   Jan Długosz w Rocznikach Królestwa Polskiego tak pisze (cytuję fragment):

   „Nie było w niej lekkomyślności, nie było gniewu, nie można było stwierdzić w niej pychy, zazdrości lub zawziętości. Odznaczała się głęboką pobożnością i niezmierną miłością Boga; odrzuciwszy od siebie wszelką pychę światowej nieprawości, duszę i myśl zwracała jedynie ku modlitwie i czytaniu ksiąg pobożnych, mianowicie Starego i Nowego Testamentu, homilii czterech doktorów, żywotów Ojców, kazań, żywotów świętych, rozważań i kazań błogosławionego Bernarda, św. Ambrożego, objawień św. Brygidy i innych przetłumaczonych z łaciny na polski. Ona żywiła wielu zdolnych młodzieńców poświęcających się nauce. Fundowała kolegium dla Litwinów w Pradze i postarała się o erekcję Wydziału Teologicznego w Krakowie. Ona przeznaczyła testamentem wszystkie swe klejnoty, szaty, pieniądze i wszystek strój królewski na pomoc dla biednych i na odnowienie Uniwersytetu Krakowskiego”.

 

 

 

Bł. Jadwiga. Mal. W.Piszczek. Okolicznościowa karta pocztowa z uroczystości kanonizacji Bł. Jadwigi (w zbiorach autora).

 

 

 

 

Okolicznościowe stemple na rewersie karty pocztowej ze Świętą Jadwigą.

 

 

 

 

Kolejna okolicznościowa karta pocztowa z uroczystości kanonizacji Bł. Jadwigi (w zbiorach autora).

 

 

 

Autor: Marek Sukiennik

 

Bibliografia:

https://ekai.pl/dokumenty/homilia-w-czasie-kanonizacji-bl-krolowej-jadwigi/

 
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem