JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 19-07-2021 21:30:52,
odsłon: 403
PL
Wojsko zawitało do Limanowej; wpierw na sobotni piknik, a wkrótce na stałe
Piknik wojskowy MON - sobota, 17 lipca 2021 roku, godz. 12.00.

 

 

   W związku z uroczystym podpisaniem dokumentu dotyczącego sformowania w Limanowej 114. Batalionu Piechoty Lekkiej WOT w strukturach 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej i utworzenia bazy WOT, MON zorganizował na placu przed LDK piknik militarny pod hasłem: „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. W trakcie uroczystości podpisy pod stosownym dokumentem złożyli panowie: Mariusz Błaszczak – Minister Obrony Narodowej oraz Władysław Bieda – Burmistrz Limanowej. Piknik cieszył się dużym zainteresowaniem. Przed poszczególnymi stoiskami, a szczególnie przed  transporterami bojowymi ustawiały się kolejki, by zająć miejsca w wieżyczkach bojowych i wziąć do ręki różnorodny sprzęt strzelecki.  Zaobserwowałem, iż prym wiedli tutaj młodziutcy, bo zaledwie kilkuletni, potencjalni rekruci Wot-u, płci męskiej i żeńskiej:). Oczywiście nie mogło zabraknąć smacznej żołnierskiej grochówki przygotowaną przez 10. Opolska Brygadę Logistyczną im. płk. Piotra Wysockiego. Pośród prezentowanego sprzętu, uzbrojenia i wyposażenia, rzucał się w oczy duży udział rodzimej produkcji, polskiego przemysłu zbrojeniowego.

 

   Cieszy mnie niezmiernie fakt budowy bazy WOT w Limanowej. Prestiż miasta niewątpliwie wzrośnie. Chwała Burmistrzowi Panu Biedzie za tę inicjatywę; starania o lokalizację batalionu trwały  - jak wiadomo – kilka lat. Jak na obecne czasy (względnego pokoju), batalion to spora jednostka taktyczna. Pomijając już - skądinąd  ważne aspekty proobronne i stricte militarne tego przedsięwzięcia – nie sposób nie wyartykułować głośno waloru ekonomicznego; będzie ono stymulować rozwój gospodarczy miasta i okolicy. Spory budżet na budowę koszar i towarzyszącej infrastruktury, a później na ich obsługę i utrzymanie, zasili – mam nadzieję – lokalny (limanowski) rynek towarów i usług. Pojawią się nowe miejsca pracy, a tego brakowało w dotychczasowym, przyznać należy prężnym, rozwoju miasta. Pojawi się konkretna alternatywa dla młodych ludzi. Wspomnę tylko, iż w pobliskim Tymbarku, w Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej, od 1999 roku istnieją klasy o profilu wojskowym. Jednostką patronacką klasy wojskowej jest 16. batalion powietrznodesantowy im. gen. Mariana Zdrzałki w Krakowie.

 

   Gwoli krótkiego przypomnienia, w międzywojniu, przed wybuchem II wojny światowej, w strukturach Wojska Polskiego II RP i Obrony Narodowej, funkcjonował Batalion Obrony Narodowej „Limanowa” typu IV, czyli najsilniejszego (trzy kompanie piechoty plus kompania ckm), który został podporządkowany dowództwu 2. Brygady Górskiej w czasie wojny obronnej we wrześniu  1939 roku. W ciężkich walkach w dolinie Dunajca, m.in. pod Tylmanową i Wietrznicą, spowalniając atak świetnie wyszkolonej i uzbrojonej niemieckiej (de facto austriackiej) 2. Dywizji Strzelców Górskich z Innsbrucka (niem. 2. Gebirgs-Division) z elitarnego Alpenkorps  i słowackiej 1. Dywizji Piechoty na Nowy Sącz, żołnierze batalionu ON „Limanowa” wypełnili swój obowiązek obrony Ojczyzny, udowadniając przydatność tego rodzaju formacji drugoliniowych na polu walki. Jak wiadomo, bataliony Obrony Narodowej były przewidziane wówczas do krótkotrwałych działań obronnych przy istotnym wsparciu wojsk regularnych.

 

 

 

                                                                                                   Tekst i fotografie: Marek Sukiennik

 
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem