JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 30-04-2018 08:04:00,
odsłon: 1166
PL
Parafianie z Limanowej - Sowlin ofiarnie wsparli kwestę na budowę pomnika Komendanta J. Piłsudskiego
Limanowa, ul. Lipowa, plac przy kościele pw. św. Stanisława Kostki. Niedziela, 29 kwietnia 2018 roku.

   W V niedzielę wielkanocną, 29 kwietnia br., członkowie Stowarzyszenia Limanowianie w Stulecie Niepodległości przeprowadzili drugą z kolei publiczną zbiórkę do puszek kwestarskich na budowę pomnika Komendanta Józefa Piłsudskiego. Dzięki niezwykłej życzliwości i gościnności (godnej naśladowania) Proboszcza Parafii pw. Świętego Stanisława Kostki, ks. Tadeusza Śmierciaka, zbiórka publiczna miała miejsce na placu przykościelnym, niemal u wrót świątyni (taka była sugestia proboszcza). Kwesta - jak zwykle – łączyła parę stowarzyszeń, w tym: członków Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914 (główny ciężar logistyczny), strzelców z Jednostki Strzeleckiej Nr 2402 Związku Strzeleckiego „Strzelec” z Limanowej pod komendą mł. insp. Stanisława Dębskiego oraz członków Stowarzyszenia Limanowianie w Stulecie Niepodległości. Kwestujących wsparła swoim czynnym uczestnictwem Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa pani mgr Jolanta Juszkiewicz. Z puszką stanął osobiście prezes Stowarzyszenia Limanowianie w Stulecie Niepodległości mgr inż. Adam Lachcik, wcielający się w rolę Komendanta przy okazji świąt państwowych. Dopisały zarówno pogoda, jak i frekwencja kwestujących, zainteresowanie i ofiarność darczyńców – prafian ze Sowlin, a także łut szczęścia czy też inaczej, dziwne zrządzenie losu (o tym w dalszej części relacji). Dwudziestu kwestarzy zebrało kwotę 1544,22 zł i 1 euro. Mądre przysłowie polskie mówi, że ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka. W przerwach między nabożeństwami, czyli de facto i w zbiórce, ksiądz Proboszcz gościł kwestarzy na plebanii, krzepiąc ich kawą, herbatą i sokami.

   Stwierdzenie, iż niezbadane są wyroki Bożej Opatrzności, znalazło niespodziewane uzasadnienie z chwilą pojawienia się wśród kwestarzy pana Andrzeja Pileckiego, syna legendarnego bohaterskiego rotmistrza Witolda Pileckiego. Pan Andrzej Pilecki w towarzystwie pana Zdzisława Czyżewskiego przyjechali do Limanowej, by podziwiać witraże autorstwa Wincentego Gawrona. Dziwnym zrządzeniem losu zboczyli z głównego traktu DK 28, by pojawić się akurat w czasie kwesty na pomnik Komendanta. Czysty przypadek? Zaszczyt to był wielki dla kwestarzy,  móc przyjąć datek i uścisnąć dłoń syna Niezłomnego Rotmistrza.

   Idea fundacji pomnika Komendanta została rozpropagowana w kolejnej dzielnicy naszego miasta. Trud kwesty w pełnym umundurowaniu i ekwipunku legionowym podjęli już po raz drugi bracia Bartek i Marek Sułkowscy, wyróżniając się i stanowiąc żywą niejako ilustrację czynu Legionów Polskich, co zasługuje na wielkie uznanie.

   Serdecznie dziękuję Księdzu Proboszczowi Tadeuszowi Śmierciakowi za zgodę na kwestę przy kościele oraz za staropolską gościnność, a parafianom ze Sowlin za hojność i ofiarność. Szczególne słowa podzięki kieruję do młodych członków Stowarzyszenia Jabłoniec 1914 i strzelców ze Związku Strzeleckiego, którzy swój wolny niedzielny czas poświęcili na kwestę. Słowa uznania należą się Sekretarzowi Stowarzyszenia mgr Marii Dąbrowskiej - Czernek za perfekcyjne przygotowanie zbiórki pod względem formalnym.

 

 

Tekst i fotografie: Marek Sukiennik

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem