JABŁONIEC 1914
Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej
Aktualności
dodano: 01-08-2018 07:47:27,
odsłon: 1011
PL
Derenki búcsú - 2018. július 29.
Odpust w Derenku koło Szögliget, Węgry. Niedziela, 29 lipca 2018 roku, godz. 10.30.

   Coroczny odpust w Derenku, polskiej osadzie na Węgrzech, zgromadził liczne grono wiernych, Polaków i Węgrów. Jak każe ponaddwudziestoletnia tradycja, uroczystości odpustowe, organizowane przez Ogólnokrajowy Samorząd Polski na Węgrzech i samorządy polskie z komitatu Borsod-Abaúj-Zemplén z pomocą Ministerstwa Zasobów Ludzkich Węgier,  miały miejsce w ostatnią niedzielę lipca. Dopisała pogoda, sprawna organizacja i spora frekwencja pielgrzymów. 

Z Polski przyjechali górale ze Spisza (Czarna Góra, Trybsz, Łapsze Niżne) i Podhala (Białka Tatrzańska, Nowy Targ), a także czteroosobowa pielgrzymka z Limanowej w składzie: Monika Łukaszczyk, Bartłomiej Sułkowski, Krystian Sułkowski oraz niżej podpisany, autor relacji.

   W tym symbolicznym dla Polaków i Węgrów miejscu, przy stole ofiarnym stanęli w koncelebrze dwaj kapłani: Polak – ks. Marcin Bętkowski z Białki Tatrzańskiej i Węgier – ks. István Árvai z z Sajólád. Polowy ołtarz został usytuowany przed krzyżem, wzniesionym w miejscu rozebranego po wysiedleniu mieszkańców kościoła. W fundamencie krzyża zamurowano ocalały klucz do świątyni. Eucharystia była sprawowana w dwóch językach: węgierskim i polskim. W nabożeństwie uczestniczyło m.in. dziesięcioro derenczan, urodzonych w tej wsi jeszcze przed 1943 rokiem. Akurat w tym roku przypada 75 rocznica akcji wysiedlenia i likwidacji wsi. Po mszy świętej wierni odśpiewali hymny Węgier i Polski.

   Na leżącym nieopodal wiejskim cmentarzu, uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i wiązanki kwiatów. Na grobach zapłonęły znicze. Pochowanych zostało tu prawie dwa tysiące mieszkańców tej osady, którzy od chwili osiedlenia w roku 1717 nigdy nie zatracili polskich korzeni. Kwitły tu: polska mowa, obyczaje i kultura.

   Z miejsca sprawowania Eucharystii wyruszyła Sztafeta Niepodległości, zorganizowana z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a w zasadzie jej pierwszy etap. Kolejne etapy odwiedzą 23 miejscowości na Węgrzech, by w Święto Niepodległości 11 Listopada dotrzeć do Budapesztu.

   Po części oficjalnej uroczystości był czas na posiłek, zakupy na odpustowych straganach, rozmowy z przyjaciółmi i występy zespołów regionalnych z Polski i Węgier.

 

 

 

Autor: Marek Sukiennik

Fotografie: Monika Łukaszczyk

Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914
Adres: ul. T.Kościuszki 6, 34-600 Limanowa
KRS: 0000485295
NIP: 7372203252
REGON: 122988528
Partnerzy:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie. Korzystając z witryny wyrazasz zgodę na ich używanie.Dowiedz się więcejRozumiem